Bakanı Mehmet Aydın destek sözü aldı

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Medeniyetler İttifakı projesiyle ilgili olarak Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlediği tartışma toplantısına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güçlü ve zengin ülkelerin fakir ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde sınırsız güç kullanmak istediğini ifade eden Aydın, dünyanın içinde bulunduğu zor durumdan çıkması için Türkiye ve İspanya'nın girişimiyle Medenityetler İttifakı projesi başlattıklarını söyledi.

Toplantıda söz alan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nunn (UNESCO) Eski Başkanı ve toplantıya İspanya adına katılan Federico Mayor ise söz konusu girişimin Batı ile İslam dünyası arasındaki 'yanlış anlama duvarı'nın risklerine karşı dünya genelindeki farkındalığı arttırmak amacı taşıdığını ifade etti.

Tartışma toplantısının ardından Mayor ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Aydın, AGİT delegelerinin Medeniyetler İttifakı Projesi'ne büyük destek verdiğini vurguladı.

Projenin toplantılarına ilişkin bilgiler veren Aydın, İspanya'nın Mallorca şehrinde ve Katar'ın başkenti Doha'daki toplantılardan sonra üçüncü toplantının Senegal'in başkenti Dakar'da gerçekleştirileceğini söyledi. Aydın, Türkiye'de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero'nun da katılımıyla yapılacak son toplantıda sonuç bildirgesinin hazırlanacağını açıkladı.

Aydın, Türkiye'deki toplantıdan sonra hazırlanacak raporun Annan'a sunulacağını ve BM'nin de alınan kararları uygulama safhasına geçireceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious