Bakanlar, Erdoğan'ı zor ikna ettiler

Bakanlar, Erdoğan'ı zor ikna ettiler.7308
  • Giriş : 15.04.2009 / 09:37:00

Makro büyüklüklerin revize edilmesi konusunda ekonomi bakanlarının zorlu anlar yaşadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

EKONOMİNİN bu yıl yüzde 3.6 küçülmesini öngören ekonomik programın hazırlanması sürecinde ekonomi bakanlarının zorlu anlar yaşadığı ortaya çıktı. Özellikle, ekonomi bakanlarının, Başbakan Erdoğan'ı yüzde 3.6'lık küçülmeye ikna konusunda çok zorlandıkları, Erdoğan'ın bakanların gerekçeleri karşısında, küçülmeye kerhen onay verdiği belirlendi. Makro büyüklüklerinin revize edilmesinde yaşanan gelişmeler şöyle:

PAKETİ DPT HAZIRLADI

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın açıkladığı, ekonomik hedeflerin revize edilmesini içeren 'Katılım Öncesi Ekonomik Program', Ekren'e bağlı olan DPT tarafından hazırlandı. 2009'da rekor düzeyde küçülme öngören paket, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından Başbakan Erdoğan'a sunuldu. Erdoğan, bürokratların yüzde 3.6'lık küçülmeyi öngören revize rakamlara tepki göstererek, ekonomideki küçülmenin bu seviyede olacağını düşünmediğini ifade etti. Bunun üzerine, büyüme rakamları ile ilgili çalışmanın yeniden yapılması talimatını verdi. Hedefler üzerinde yeniden çalışan bürokratlar, yine aynı rakamları hazırladılar. Bürokratların, üzerinde çalıştıkları, ancak değiştirmedikleri rakamları Erdoğan'a anlatmak ise Nazım Ekren'e düştü. Erdoğan'ın İstanbul'da bulunduğu pazar günü randevu alan Ekren, Başbakan'ı ikna etmek için Mehmet Şimşek'i çağırdı. Başbakan'ın evindeki mini zirvede, iki bakan da Erdoğan'ı eksi büyüme rakamları konusunda ikna etmek için yoğun çaba harcadı. Her iki bakanın Erdoğan'a, 2009 büyüme hedefinin eksi yüzde 3.6'ya çekilmemesi halinde, 2010'un da kaybedileceğini, 2009'da küçülmenin 3.6'nın da üzerinde çıkabileceğini ve IMF ile anlaşmanın yapılamayacağını söyledikleri öğrenildi. Bunun üzerine Erdoğan'ın 3.6'lık küçülmeye 'kerhen' onay verdiği belirtildi.

Ekonomi bürokrasisinde DPT rahatsızlığı

KATILIM Öncesi Ekonomik Program'ın, DPT'nin kontrolünde hazırlanması, Hazine, Maliye ve Enerji Bakanlığı'nda rahatsızlığa neden oldu. Programdaki acil önlemler arasında, BOTAŞ'tan vergi alacağının biran önce tahsil edilmesi, vergi idaresinin güçlendirilerek vergi tahsilatının arttırılması gibi tedbirler, ilgili kurumların tepkisine neden oldu. Ekonomi bürokratları 'DPT eleştiriyor. Ama çözüm sunmuyor' eleştirisinde bulundular.

HÜSEYİN ÖZAY - STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*