Bakanlar ilerleme raporu konusunda anlaştı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün başlayan AB Genel İşler Konseyi'nde Türkiye'nin ilerleme raporu konusunda anlaşmaya varıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akşam saatlerinde AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında birliğin Türkiye konusunda fikir birliğine vardığı kaydedildi.

Erkki Tuomioja, Türkiye'nin attığı adımları pozitif ancak yetersiz olduğunu belirterek Ankara Protokolü'nün tam olarak uygulanmasını istediklerini belirtti. Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı, 8 fasılda müzakerelerin dondurulması konusunun kesinleştiğini söyledi.

Konuşmacılar, Ankara ile müzakerelerin devamını istediklerini vurguladı. Tuomioja, AB'nin KKTC'ye yönelik izolasyonların hafifletilmesi konusunda 2001 yılında Türkiye'ye verdiği bir sözü olduğunu hatırlatttı. Ayrıca Tuomioja, 14-15 Aralık'ta yapılacak liderler zirversine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davet edilmeyeceğini söyledi. Erkki Tuomioja, Türkiye ile müzakerelerin geleceği konusunda uzlaşma sağlandığını belirterek, ''Önümüzdeki zirve Türkiye zirvesi olmayacak'' dedi. Tuomioja, üye ülkelerin Türkiye ile uzlaşma konusunda 3 maddede üzerinde durduklarını bu maddelerin ilkinin ''AB Konseyi kararlarından oluştuğunu'' kaydetti.

AB Komisyonu'nun 29 Kasım'daki öneri niteliğindeki 8 fasılda müzakerelerin durdurulması kabul edilirken , Ek Protokol yükümlülükleri yerine getirilene kadar yeni fasılların açılmaması öngörülüyor.

AB, Ankara'nın Ek Protokolü yerine getirmesine karşılık Türkiye ile 2007, 2008 ve 2009 yıllarındaki ilerleme raporunda değerlendirmeyi sürdürecek. Tuomioja, ''Kıbrıs'ta BM öncülüğünde çözüm'' için bir deklarasyon yapılmasını istediklerini söyledi. Ayrıca AB, KKTC üzerindeki izolasyonların hafifletilmesi yönünde adımlar atmayı düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious