Bakanlar Kurulu 7 saat 20 dakika sürdü! İşte kararlar

Bakanlar Kurulu 7 saat 20 dakika sürdü! İşte kararlar.10525
  • Giriş : 21.01.2008 / 21:53:00

Bakanlar Kurulu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 7 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''(MHP'nin türban konusundaki önerisi) Olumlu bir adım gibi gözüküyor. Anayasa hukukçuları 'olumlu bir yaklaşımdır ama sorunu çözmüyor' diye konuyu değerlendirdiler. Bu noktadan hareketle bir işi yapacaksak o zaman da sorunu çözmüş olmamız gerekir. Bu tür bir düzenleme sorunu çözmüyor'' dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çiçek, ''Hükümet Sözcüsü olarak türban konusundaki görüşlerinizi merak ediyorum. MHP ve AK Parti, türban konusunda ortak bir noktada buluşabilecek mi, eğer bir uzlaşma sağlanamazsa Anayasa taslağı içinde mi bu sorun çözülecek?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Aslında bir konu uzunca bir süredir Türkiye'nin gündemindeyse konuşulacak bir yanı kalmamıştır. Dolayısıyla Türkiye'de en çok konuşulan bir konudur ve herkes de ne söyleyecekse bununla ilgili söyleyeceklerini söyledi. SÖylemeye de devam edecek. MHP'nin yapmış olduğu teklif, bizim tarafımızdan eksik bulundu değil. Bizden evvel Anayasa hukukçuları bunun yeterli olmadığını söyledi. Ortada bir problem var, bu problemin çözülmesinde bu teklif yeterli olacak mı olmayacak mı diye konuşulduğunda bu konuda anayasacıların bir kısmını programlarınıza davet ettiniz, oralarda konuştular, bu teklifin yeterli olmadığını söylediler. Olumlu bir adım gibi gözüküyor, 'olumlu bir yaklaşımdır ama sorunu çözmüyor' diye konuyu değerlendirdiler. Bu noktadan hareketle bir işi yapacaksak o zaman da sorunu çözmüş olmamız gerekir. Bu tür bir düzenleme sorunu çözmüyor. O zaman oturup üzerinde çalışılması gerekir.''

''ÇOK FAZLA DA KONUŞULACAK BİR YANI OLDUĞU KANAATİNDE DEĞİLİM''

Anayasa değişikliğinin, hükümetlerin konusu olmadığını ifade eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Zaman zaman burada yanlışlıklar yapılıyor. Hatta bazılarına mikrofon uzatıldığında, 'hükümetin teklifini bir görelim' deniliyor. Anayasa değişiklikleri Hükümet'in işi değil, bir teklifle görüşülebilir bir konudur ve TBMM'nin yapacağı bir iştir. Bu çalışmalar Hükümet'te değil, Parti'de yapılıyor. Bir ihtiyaç varsa onlar da açıklama yapabilirler. Zannediyorum Sayın Başbakan bu konuyla ilgili müteaddit açıklamalar yaptı. Uzun bir süredir de Türkiye'nin gündeminde şu kadar zamandır konuşuluyor. Çok fazla da konuşulacak bir yanı olduğu kanaatinde değilim.''

Bir gazetecinin, türban konusuyla ilgili AK Parti'de değişik görüşlerin kamuoyuna yansıdığını ifade etmesi üzerine Çiçek, ''Benim bildiğim AK Parti olarak bir açıklama yapılmadı. Sadece arkadaşlarımız, Anayasa hukukçularının değerlendirmesinden yola çıkarak, MHP'nin getirdiği teklifin sorunu çözmeye yeterli olmayacağını, zaten 10. maddenin zımnen o teklifteki hususları da içerdiğini ifade etmeye çalıştılar. Yoksa AK Parti adına birden fazla bir teklif ben bir yerde görmedim'' dedi.

''Sizce bunu ne çözer'' sorusuna Çiçek, ''Onu başka bir zaman konuşuruz'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious