Bakanlar kurulu ne görüştü?

Bakanlar kurulu ne görüştü?.7181
  • Giriş : 09.07.2007 / 20:08:00

Abdüllatif Şener, Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şener, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından soruları yanıtladı. Şener, ''Sayın Başbakan, fındık alımı konusunda, her ay için kademeli fiyat vermeyi düşündüklerini, FİSKOBİRLİK ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) aynı fiyatı vermesini düşündüklerini açıklamıştı. Alınan karar da bu çerçevede mi?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

''Bu konuyla ilgili olarak olarak Bakanlar Kurulu'nda ayrıntılı bir değerlendirme yapılmıştır. Geçmiş yıl uygulamalar, geçen yıl yapılan uygulama, TMO'nun fındık alımı konusundaki etkinliği, tüm değerlendirmeler içinde yer almıştır. Geçen yıl bildiğiniz gibi, TMO ilk defa fındık alımına girmiştir ve bu konuları başarıyla tamamlamış ve ödemeleri yapmıştır. Bu konuda da fındık üreticisi açısından büyük bir güven ortaya çıkmıştır.

Bu sezon da aynı şekilde TMO, geçen seneki tecrübesi ile birlikte etkin bir şekilde sisteme, alıma girecektir. Konu ayrıntılı tartışılmıştır, değerlendirilmiştir, ancak prensip itibariyle açıklamanın Tarım Bakanı tarafından yapılması uygun görüldüğü için işin detayına, fiyata girmeyeceğim.

Ürün ödemelerinde belirtiğiniz gibi, aylara göre belli bir farkın ortaya çıkabileceğini de düşünebiliriz.''

Şener, bir gazetecinin fiyat açıklamasının ne zaman yapılacağı sorusuna ise ''Bugün, yarın... Çok gecikecek bir açıklama olmayacak. Tarım Bakanımız çok kısa bir süre içinde açıklamalarını yapacak'' karşılığını verdi.

Alım fiyatının belli olup olmadığı sorusu üzerine de Şener, kendisinin fiyatı bildiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı Anayasa Değişikliği Paketine ilişkin kararın ardından cumhurbaşkanının nasıl seçileceği konusunun toplantıda ele alınıp alınmadığı sorusunu Şener, şöyle yanıtladı:

''Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak Sayın Başbakanımızın yapmış olduğu açıklama, bugün haberlerde devamlı verildi. Buna ilave yeni bir şey söylemeye gerek yok. Ancak, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla birlikte Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl yapılacağıyla ilgili mevzuata baktığınızda ve süreler dikkate alındığında rahatlıkla şunu söyleyebiliriz; bu süreç normal bir şekilde işlediği takdirde, herhangi bir değişikliğin, ilave bir değişikliğin ortaya çıkmayacağı varsayımı altında, bu cumhurbaşkanını seçimden sonra Meclis'in seçeceğini söyleyebiliriz. Daha sonra, yani bir sonraki cumhurbaşkanlığı için referandum ile birlikte Anayasa Değişikliği tamamlanırsa, cumhurbaşkanlarını artık halkımızın seçeceğini söyleyebili

Dolayısıyla, basın yakın gündeme bakar, uzağı gündemden saymaz. Siz, 'cumhurbaşkanlığı seçimi' dediğiniz zaman 11. Cumhurbaşkanı seçimini
düşünüyorsunuz. Nerede, nasıl, ne zaman yapılacak diye sorguluyorsunuz. Şu andaki fotoğrafa göre, mevzuata ve sürelerin nasıl işleyeceğiyle ilgili detayları çıkardığımızda seçimden sonra toplanacak Meclis'in ilk yapacağı işlerden birinin, Cumhurbaşkanı seçimi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.''

Bakan Şener, Cumhurbaşkanı adayının Meclis içi ya da dışından olup olmayacağı sorusu üzerine de, Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl yapılacağının ve adayların belirlenme şeklini Anayasa'nın 102. maddesinde belirtildiğini söyledi. Şener, sürece kimsenin yabancı olmadığını, seçim konusunun yakın geçmişte yaşandığını hatırlatarak, ''Benzer bir süreç ama sonucu herhalde belirlenebilecek bir süreç, seçimden sonra tekrar işleyecektir'' dedi.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Sınır ötesi bir operasyon için hükümete yetki vermeyi öngören tezkere konusunun gündeme gelip gelmediği sorusuna Şener, ''Güvenlikle ilgili, terörle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Bahsettiğiniz noktada bir karar oluşturmaya yönelik bir değerlendirme yapılmamıştır'' karşılığını verdi.

Şener, Bakanlar Kurulu'nun son toplantısının olabileceği düşüncesiyle bakanlar arasında bir vedalaşma olup olmadığı sorusuna karşılık, ''Henüz kimseyle vedalaşmadık, çünkü vedalaşma noktasında değiliz'' dedi.

Bir soruyu yanıtlarken bonozedelerle ilgili bir yasal düzenlemenin yapıldığını belirten Şener, kanunun yürürlükte olduğunu, ancak ödemelerin yapılmasıyla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti. Şener, ''Bununla ilgili taslak, bakanlığımızdan Başbakanlık'a gönderilmiştir. Başbakanlık bünyesinde bu karar taslağı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olduğundan bu konudaki yasal prosedür tamamlanmış değildir'' dedi.

Bakan Şener, bir soru üzerine MGK Genel Sekreterliğine atama konusunun ise görüşülmediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious