Bakanlar kurulu toplantısı sonrası Çiçek'ten açıklamalar

Bakanlar kurulu toplantısı sonrası Çiçek'ten açıklamalar.10640
  • Giriş : 26.05.2008 / 17:54:00

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Çiçek hükümetin ele aldığı konularla ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Cemil Çiçek açıklamalarda bulunuyor. Satır başları ile açıklama şöyle:

Avrupa Konseyi ülkeleri ve Avrupa Birliği'nin de sorunu. Tüm sorunları yargıya getirmeden önceden başka bir şekilde sorunlar çözülebilir mi önerisi üzerinde durduk. Alternatifli Uyuşmazlık Çözümü konusunda 2004 yılından beri çalışıyor.
Bilim çevreleri ve tatbikatçılar bu konu üzerine çalışmışlardır.
Spor müsabakalarında şiddet ve düzensizliği önlemeye yönelik kanun tasarısı

Üzerinde durduğumuz bir konuda yabancı şirketlerin taşınmaz mal edinmesi ile ilgili bir kanun. Bu kanun Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. İptal kararına karşı bir çözüzüm getirecek bir madde koyduk.

Bir başka konu da Türkiye'deki enerji yatırımları ile iglili son durum. Enerjisi dışa bağımlı ülkelerde durum değerlendirmesi üzerine Enerji Bakanımız bu konuda son durum hakkında bilgi vermiştir.

3317 megavat gücünde 184 santral işletmeye açılmıştır. Özel sektörün katkıları ile 3 milyar dolarlık bir yatırım başlanmış bitirilmiş ve hizmete alılmıştır.

Mart 2008'e kadar 3 300 proje toplam 11bin 250 megavat gücünde 256 projenin yapımına başlanmıştır. 14 milyar dolar tutarındadır.

Bakanlar Kurulu toplantısında yarın yapılacak GAP'la ilgili konu ele alınmıştır. Bu konuda yarın etraflı bir değerlendirme yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı tansiyonu düşürmeye yönelik açıklamaları konusunda: Sayın Cumhurbaşkanı ülkenin sıkıntısını çözmek için gerekli adımı atmıştır. Yargı da Yürütme de yasama da bu ülkenindir. Yargı da hükümette bu ülkenindir. Biri diğerinin yerini dolduramaz. Hepsi bu ülkenin vazgeçilmez unsurlarıdır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın görüşmesinin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Petrol biz iktidara geldiğimizde petrolün varili 21 dolardı bugün ise 135 dolar civarında. Türkiye ihtiyacınının yüzde 95'ini ithal ediyor. Bu konuda türkiye mağdur durumdadır. Türkiye'nin bütün hesapları bunun üzerinde yoğunlaşıyor. Petrol fiyatını sübvanse etme imkansızdır. Geçmişte bu yaşandı ama darbesi ağır olmuştur. bu konuda hükümet olması gerekeni yaşıyor. Biz elektiriğe zam yapmadık. Ama bugün bizim yapacağımız yok. Türkiye büyümesini sürdoürecekse enerjiye azami önem göstermek durumundadır. Enerji yatırımı konusunda ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious