Bakanları Olmert'i istifaya çağırıyor

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Lübnan'da Hizbullah ile girilen savaşta başarısız olmakla suçlanan Olmert'in istifa etmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, Tzipi Livni'nin yardımcılarına "Olmert gitmeli" dediğini duyurdu. Kanal 2 Televizyonu da, Olmert'in halefi olarak gösterilen Livni'nin, başbakanın yerine geçmek istediğini bildirdi.

Livni'nin bürosundan bir açıklama yapılarak, İsrail Dışişleri Bakanı'nın, Olmert'i devirerek yerine geçmek için gizli girişimlerde bulunduğu haberleri yalanlandı.

İsrail koalisyon grubunun başkanı Kadima Partili Avigdor Yitzaki de, Başbakan Ehud Olmert'i, 3 Mayıs Perşembe günü yapılacak Kadima grubunun meclis toplantısında istifaya çağıracağını söyledi.

İsrail'de, geçen yaz Lübnan'da Hizbullah ile 33 gün süren savaşın sonuçlarının değerlendirildiği Winograd Raporu önceki gün açıklanmış, Olmert, savaşın başlangıcında doğru değerlendirme, sorumluluk ve ihtiyat açısından "ciddi bir başarısızlık" göstermekle suçlanmıştı.

Raporda Olmert, ayrıntılı bir plan olmaksızın, ülkeyi alelacele savaşa sokmakla itham edilmiş, başbakan için "Lübnan'ın kendine özgü gerçeklerini bilmiyordu. Savaşa girerken iki kere düşünmedi" denilmişti.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ve dönemin Genelkurmay başkanı Dan Halutz'a da raporda aynı biçimde sert eleştiriler yöneltilmişti.

Rapora göre Peretz, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin durumu hakkında yeterli bilgi sahibi değildi. Halutz'un da yine savaşa hazırlıksız girdiği, bundan hükümeti haberdar etmediği ve kabineyi savaşa zorladığı savunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious