Bakanlığın orman karnesine göre 66 il sınıfta kaldı

  • Giriş : 23.12.2007 / 08:37:00

Çevre ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde büyük bir seferberlik başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

5 yıllık bir süreyi kapsayan Milli Ağaçlandırma Projesi hayata geçirildiğinde Trakya büyüklüğünde bir alan yeşil örtüye kavuşmuş olacak.

Başbakanlık'ın bütün illere genelge göndererek destek talimatı verdiği seferberlik çerçevesinde, gerekli eylem planı da hazırlandı. Ancak plandan üzücü sonuçlar çıktı. İller bazında detaylı değerlendirmelerin yapıldığı ve ormanların güncel durumunun ortaya konulduğu çalışmada, 66 il, orman yeterliliği bakımından sınıfta kaldı. Buna göre; Şanlıurfa ve Iğdır'da hiç orman alanı yok. 14 ilde orman bulunmayan alanların yüzölçümüne oranı yüzde 90'ı aşıyor. 81 ilin 66'sında da ormansız alanlar çoğunluğu oluşturuyor. En fazla ormana sahip iller Karabük, Yalova ve Bolu. İstanbul kaliteli orman alanı büyüklüğü bakımından Türkiye 6'ncısı, başkent Ankara ise orman fakiri.

Çevre ve Orman Bakanlığı, 1995'te çıkarılan, ancak bugüne kadar etkili bir şekilde uygulanamayan 4122 sayılı 'Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu'nu tekrar hayata geçirdi. Kanun, ağaçlandırmada tüm kamu kuruluşlarına görevler yüklüyor. Bu gelişmenin ardından Orman Genel Müdürlüğü, "Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Eylem Planı"nı hazırladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 1 Kasım 2007 günü bir genelge yayınlayarak; "Mezkur Eylem Planı'nda belirtilen görevler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından eksiksiz bir şekilde yerine getirilecektir. Bu maksatla söz konusu kuruluşlarca bütçelerine yeterince ödenek konulacak, yıllık programlarında bu hususlara yer verilecek ve yer tahsisleri konusunda gereken destek ve yardım sağlanacaktır." dedi. Ayrıca valiliklerin, yapılan faaliyetler hakkında Çevre ve Orman Bakanlığı'na üç ayda bir rapor vermesi, bakanlığın da yıllık olarak Başbakanlık'a rapor sunması talimatı verildi.

Seferberlik sonucu, beş yıllık süre içinde 2 milyon 300 bin hektarlık alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışması yapılacak. Bu miktarın 2 milyon 164 bin hektarı Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, 136 bin hektarı ise diğer kamu kurum ve kuruşları tarafından yapılacak. Toplam maliyetin 2,7 milyon YTL olması öngörülüyor. Plan öngörüldüğü şekilde uygulanırsa, Trakya ya da Belçika büyüklüğünde bir alan kaliteli ormana kavuşmuş olacak. Çalışmalara Milli Eğitim Bakanlığı, okul hatıra ormanları ve okul bahçelerinin düzenlenmesi etkinliği ile katılacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ise askerlere ağaç diktirecek. Çevre ve Orman Bakanlığı, en büyük ağaçlandırmayı yapması beklenen her iki kurumla protokol imzaladı.

Şanlıurfa'da orman yok, Karabük en yeşil il

Eylem planında iller bazında yapılan tespitlerde çarpıcı sonuçlar yer alıyor. Buna göre illere göre ormansızlık yüzdeleri şöyle sıralanıyor: Ş.Urfa ve Iğdır yüzde 100, Ağrı ve Van yüzde 99, Nevşehir ve Aksaray yüzde 98, Kırşehir yüzde 97, Bayburt yüzde 96, Ardahan ve Kars 95, Kayseri yüzde 94, Niğde yüzde 93, Muş yüzde 92, Sivas yüzde 90. Türkiye'nin en yeşil illeri ise şöyle: Karabük yüzde 68, Yalova yüzde 63, Bolu yüzde 62, Kastamonu yüzde 59, Bartın yüzde 58.

Küresel ısınmaya karşı etkili çözüm: Ağaçlandırma

Türkiye'de yüzölçümünün yüzde 27,2'sine tekabül eden toplam 21 milyon 188 bin hektar ormanlık alan bulunuyor. Ancak bu ormanların yüzde 49'u verimsiz olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar, bir ülkenin orman zengini sayılabilmesi için en az yüzde 30'unun verimli ormanlarla kaplı olması gerektiğini ifade ediyor. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, günümüzde küresel ısınma ve sonucunda yaşanan iklim değişikliğine karşı alınabilecek en önemli tedbirin verimli ormanların ıslahı ve ağaçlandırma olduğunu ifade ediyor. Eroğlu, "Bu konuda kanunun görev verdiği kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının omuz omuza çalışacağına eminim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious