Bakanlık, Van Müzesi'nde inceleme başlattı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizim Bakanlığı, Van Müzesi'nin, yakın döneme ait Kafkas kamasını milattan önce 900. yıla ait Asur kılıcı diye satın aldığının ortaya çıkması üzerine inceleme başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavir Vekili Tayfun Yahşi imzalı açıklamada, Van Müzesi'ne vatandaşlar tarafından getirilen tarihi eserler ve bunlar hakkındaki yasal işlemler konusunda müfettiş görevlendirildiği ve incelemenin devam ettiği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Van Müze Müdürlüğü'ne vatandaşlar tarafından teslim edilen eserler ve bunlar hakkında yapılan yasal işlemler ile ilgili Bakanlığımız müfettişlerince başlatılan incelemeler devam etmektedir. Söz konusu incelemeler tamamlandığında gerekli açıklama yapılacaktır."

Ayrıca açıklamada müzelere getirilen tarihi eserlerin, 13.08.1984 tarih ve 18448 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tasnifi, Tescili ve Müzelere Alınmaları Hakında Yönetmelik" maddelerine göre değerlendirildiği bilgisi de verildi.

Şüphe üzerine bakanlık tarafından görevlendirilen 4 kişilik uzman ekip, Van Müzesi Müdürü Ahmet Mete Tozkoparan, bacanağı ve Ahlat Müzesi Müdürü Mehmet Yıldız ile sözleşmeli arkeolog Umut Köse'den oluşan üç kişilik komisyonun, yıllardır müzeye aldıkları tarihi eserlere değerlerinin çok üzerinde bedeller ödedikleri ve bu eserlerin envanterini tutmadıklarını ortaya çıkarmıştı. Konuyla ilgili hazırlanan 20 maddelik heyet raporunda ilginç detaylar da yer almıştı. Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne gönderilen raporda, 1 milyon 920 bin YTL'ye önceki komisyon tarafından müzeye alındığı belirtilen eserlerin, ancak 156 bin YTL değerinde olduğu ve yakın döneme ait Kafkas kamasının, 3 bin yıllık Asur kılıcı diye satın aldığı ifadelerine yer verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious