Bakanlık avukatından büyük ihmal

Bakanlık avukatından büyük ihmal.11673
  • Giriş : 14.11.2008 / 11:41:00

Enerji Bakanlığı’nı savunan Avukatlık Bürosu’nun Uzan'ın eski şirketleri ile ilgili 21 Eylül’e kadar vermesi gereken savunmayı yetiştiremediği anlaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çukurova ve Kepez Elektrik'in ana hissedarı olduğunu iddia eden Güney Kıbrıs merkezli Libananco şirketinin Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'nde açtığı tazminat davasında Enerji Bakanlığı'nı savunan Coşar Avukatlık Bürosu'nun 21 Eylül'e kadar vermesi gereken savunmayı yetiştiremediği anlaşıldı. Şayet dava kaybedilirse Türk Hazinesi, 10.1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Kamuoyunda tahkim heyeti olarak bilinen Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkların Çözümü Merkezi'nin (ICSID) davanın seyri ile ilgili olarak belirlediği takvime göre Enerji Bakanlığı ve avukatı Aydın Coşar'ın dava ile ilgili tüm savunmalarını 1 Temmuz 2008 tarihine kadar yerine getirmesi gerekiyordu. Ancak Aydın Coşar Hakem Heyeti'nin bu kararını yok sayarak davanın esası ile ilgili hiçbir savunma yapmadı. Hakem Heyeti bunun üzerine 11 Ağustos tarihli bir karar aldı. Heyet bu kararında, Enerji Bakanlığı ve Aydın Coşar'ın ICSID'nin kararına rağmen davanın esasına dair savunma yapmayarak temerrüde düştüğünü ve tüm savunmaları en geç 21 Eylül'e kadar yapmalarını hükmetti. Ancak savunma 21 Eylül'e de yetişmedi. Savunmanın 26 Eylül'de verildiği ve savunmada eksiklikler bulunduğu için Türkiye'nin temerrüd halinin devam ettiği ICSID'ın resmi internet sitesinde vurgulandı.

Libananco Holding, ÇEAŞ ve Kepez'in ana ortağı olduğunu, hisseleri Uzanlar'dan satın aldığını iddia ederek Tahkim davası açmıştı. Dava, Türkiye'nin aleyhine sonuçlanırsa faiziyle Hazine'nin Libananco'ya 15 milyar dolara yakın tazminat ödemesi gerekecek.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*