Bakanlık çalışanları kaçırıldı!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 100 kadar Yüksek Eğitim Bakanlığı çalışanın, polis üniforması giyen kişiler tarafından kaçırılmasının ardından görgü tanıkları polisin kaçırılma olayını sadece izlediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlıkta çalışan ancak silahlı kişiler geldiği sırada bankaya gitmek üzere dışarı çıkmış olan bir kişi, bakanlık binasına geri döndüğünde bütün erkek çalışanların sıraya dizilmiş olduğunu gördüğünü aktardı. Görgü tanığı, erkeklerin yaklaşık 40 kadar polis aracı olarak kamufle edilmiş pikap araçların yanına dizilmiş olduğunu ifade etti.

İsmini açıklamayan görgü tanığı "Arabaların yanında kimlikleri kontrol ediyorlardı ve sadece Sünni çalışanlarını seçiyorlardı. O sırada bakanlığa çay getirmekte olan kişiyi bile aldılar. O sırada ise iki polis olanları izliyordu ve hiçbir şey yapmadı" diye konuştu.

Yüksek Eğitim Bakanlığı, hükümetteki Sünni bir grup olan Irak Uyum Cephesi'nin elinde bulunuyor. Sünni parti üyesi Yüksek Eğitim Bakanı Abd Dhiab da Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada saldırı tehlikesi altında olduklarını haber aldıklarını bu yüzden de dolayı Savunma ve İçişleri Bakanlığından daha fazla koruma istediklerini söyledi. Dhiab, "Bildiğimiz kadarıyla bu bölgede Savunma Bakanlığı'na ait birçok kontrol noktası bulunuyor. Polisin, saldırganları bir süre izlediğini de biliyoruz. Ancak daha sonra ne olduğunu kimse bilmiyor" diye konuştu.

Şiilerin kontrolünde olan İçişleri Bakanlığı, milislerle bağlantıları olduğu ve ölüm timleri kurduğu iddialarını reddediyordu. Bugünkü kaçırma olayına benzer bir olay daha öne Bağdat'ta Temmuz ayında meydana gelmişti. Silahlı kişiler Irak Olimpiyat Komitesi'ni basarak 30 kişiyi kaçırmıştı. Bu olayda da saldırganlar polis üniforması giymişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious