Bakanlık nedir ki?

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Bakan Atilla Koç, 'Bakanlık nedir ki, asıl mühimi Nasreddin Hoca olmaktır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya'nın Akşehir ilçesinde düzenlenen '47. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri' çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçilerin katılımı ile Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Geleneksel tellal kıyafeti giyenler Akşehir'in sokaklarında maniler okuyarak vatandaşları şenliklere davet etti.

Öğleden sonraki törenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Temsili Nasreddin Hoca'yı canlandıran Kadir Çöpdemir'i şenliklere davet etti. Hoca yerinden kalktı halka mesaj verdi. Hoca mesajında, "Akıllı olun, hakkınızı kimseye yedirmeyin, kimsenin de hakkını yemeyin. Biz daha önceden gönüllere maya çaldık. Bu maya da oldukça kaymak tutmuş durumda. Millet yüzyıllar önceden çalınan o mayayla idare edecek. Bu maya ki gönüllerde tutmuş. Bugüne kadar göle değil, gönüllere maya çaldık." dedi.

Temsili Nasreddin Hoca Kadir Çöpdemir ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç birlikte türbenin önündeki bulunan "Dünyanın Ortasıdır" yazan yerin üzerine geldi. Temsili Hoca Hoca, ''Beni rahat yerimden çağırıp kaldırdınız. Ben öbür tarafta çok rahatım. Sizin de burada refah ve mutluluk içinde yaşamanızı istiyorum. Bakın burada dünyanın ortasında size konuşuyoruz. Sayın Bakanım da dünyanın dörtte üçünü kaplamış durumda.'' dedi.

Bakan Koç ise ''Nasreddin Hoca da hepsini kaplamış ama... Laf ordusu kışla kurmuş bende. Ancak Nasreddin Hoca'nın yanında laf söylenmez. Bakanlık nedir ki asıl mühimi Nasreddin Hoca olmaktır." şeklinde konuştu. Temsili Hoca ile Bakan Koç birbirlerini taşın üzerinden iterek yaptıkları espriler ile vatandaşları güldürdüler. Bir gazetecinin 'Hocam seni değişik yerlerde görüyoruz bu nasıl oluyor? diye sorması üzerine temsili Hoca, "Bu yüzyıllar önce çalınan mayanın tuttuğunun bir göstergesidir." şeklinde cevap verdi.

Temsili Nasreddin Hoca, eşeğin üzerinde, davetliler de yürüyerek törenlerin devam edeceği Akşehir Kültür Merkezi'ne gitti. Temsili Nasreddin Hoca Çöpdemir, eşeğe ters binerek halka şeker dağıttı.

Bir gazetecinin "hocam sen yokken gölü kurutmuşlar göle iyi bakmamışlar m?" diye sorması üzerine Hoca, "Evet orada bir hata olmuş. Fakat gölde kurumaya müsait, sabırsız bir göl. Hoca geliyorken sen niye kuruyorsun? Bu yıl okuyup üfleyeceğiz, kuruyan Akşehir Gölü'nü okyanus olacak " diye konuştu.

Akşehir Kültür Merkezi'nde şenliklerin resmi açılış konuşmaları yapıldı. Açılışta konuşan Temsili Nasreddin Hoca, "Her sene beni çağırıyorsunuz. Sizin müreffeh bir yaşantınızın olduğunu görmek istiyorum. Sizleri huzurlu görmek istiyorum." dedi. "Neden hocam akıllı olun diye mesajı verdiniz?" sorusuna Hoca da "Hepimizin akla ihtiyacı var, ben akılllıyım diyenin bile akla ihtiyacı var." dedi. Bakan Atilla Koç ise kendisinin akıllı olduğunu söyledi. Koç, "Akıllı adamın göstergesi esprili olmasıdır. Ben espiriyi severim." dedi.

Konuşmaların ardından Temsili Nasreddin Hoca evine giderek karısını yanına aldı. Temsili Hoca, Kültür ve Turizm Bakanı, Yeniköy yakınlarındaki Özus Çiftliği'ne geldiler. Temsili Nasreddin Hoca Kadir Çöpdemir, eşi ve Bakan Koç çiftlik içerisinde oluşturulan balık havuzunda maya çaldı. Temsili Hoca, önceki çaldıkları mayanın tutmadığını ancak bu sene çaldığı mayanın tutacağını söyledi. Bakan Koç ise "Biz çılgın Türkleriz. Hayatımızın her safhasında maya çalarız. " diye konuştu.

Törenlerin ardından Bakan Koç, Temsili Nasreddin Hoca'ya 'Altın Eşek Gülmece Ödülü' ve Haberleri ile Güldüren Haberci Ödülü'nü verdi. Törenlere çok sayıda yerli ziyaretçinin yanı sıra Polonya, Litvanya, Ürdün, Arnavutluk, Gürcistan ile Çek Cumhuriyeti'nden halk dansları ekipleri ve yabancı ziyaretçiler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious