Bakanlık onaylı kahvaltı mönüsü!

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı,vatandaşlar için kahvaltının önemini anlatan içinde 4 ayrı ideal kahvaltı mönüsü bulunan broşür hazırladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Öğünlerin içinde en önemlisinin sabah kahvaltısı olduğunu kaydeden Sağlık Bakanlığı, hazırladığı broşürde kahvaltının önemine dikkat çekti. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçtiğini, bu süre içinde vücudun kandaki besinlerin tümünü kullandığına dikkat çeken Bakanlığın vatandaşlar için uygun kahvaltı örnekleri şöyle:

* “Bir su bardağı süt, bir kibrit kutusu beyaz peynir, 5-6 adet zeytin, domates, 1-2 dilim ekmek.”

* “Bir su bardağı sütle karıştırılmış kahvaltılık tahıl ürünü, 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu.”

* “Bir su bardağı süt, bir yumurta, bir dilim reçelli ekmek, bir adet mandalina.”

* “Bir su bardağı süt, tahin-pekmez, 4-5 adet ceviz içi, 1 adet mandalina.”

Broşürde, kahvaltıda içilen çayın besinlerde bulunan yararlı maddelerin kullanımını azalttığı belirtilerek, “Bu nedenle çay açık ve limonlu olmalı. Daha çok ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmeli. Ancak kahvaltıda süt içmek en sağlıklısıdır” denildi. Bakanlık, besin içeriği zengin olması nedeniyle evde yapılan tarhana, yayla, mercimek çorbalarının da kahvaltıda tüketilebileceğine işaret etti.

Yumurtayı katı yiyin
Bakanlık vücut ağırlığı fazla olmayanların, kahvaltılarına pekmez, bal, reçel, marmelat, fındık ezmesi ekleyebileceklerini açıkladı. Yumurtanın kaynamaya başladıktan sonra 8-10 dakika pişirilmesini önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious