Bakanlık patatesi temize çıkardı

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da iki kamyon patatesin kanser hastalığı nedeniyle imha edildiği yönündeki haberler üzerine Tarım Bakanlığı yazılı açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, öncelikle sözkonusu patateslerde görülen hastalığın ''patates siğili'' olduğu vurgulanırken, ''Kanser ve kanserojen bir madde ile uzaktan yakından alakası yoktur'' denildi.

Diyarbakır'da 9 Ekim 2006 Pazartesi günü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerince, hale gelen iki kamyondan numune alınarak, Bakanlık İl Müdürlüğüne gönderildiği kaydedilen açıklamada, Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünde yapılan tahlillerin sonucunda söz konusu patateslerde ''patates siğili'' olarak bilinen ''kök ur nematodu'' tespit edildiği ifade edildi.

-TARIM BAKANI EKER-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de konu ile ilgili açıklamasında, Diyarbakır'daki patateste görülen hastalığın kanserle ilgisi bulunmadığını, bu tür yanlış haberlerin üreticiyi mağdur edeceğini belirtti. Bakan Eker, ''Patates siğili tespit edilen yerlerde patates ekimine izin vermediğimiz gibi bu tür yerlerde yapılan ekimleri de toplatıyoruz. Bu tür yerlerde üreticimizi, başka ürünlere yönlendiriyoruz. Üreticimiz ve özellikle de tüketicilerimiz bu tür yanlış habberlere itibar etmemeli'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious