Bakanlıklardaki bu iddialar ortalığı karıştıracak!

Bakanlıklardaki bu iddialar ortalığı karıştıracak!.65920
  • Giriş : 07.09.2007 / 02:05:00
  • Güncelleme : 07.09.2007 / 03:55:57

60. hükümet kabinesinin açıklamasının ardından çarpıcı iddialar konuşuluyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖZEL HABER – Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 60. hükümet kabinesini açıklamasının ardından çeşitli söylentiler kulislerde kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

 

Duyumlara göre yeniden Maliye Bakanlığına getirilen Kemal Unakıtan, seçim öncesindeki yeni dönem planlarında Koordinatör Başbakan Yardımcısı olacaktı. Ama olamadı.

 

Kulislerde konuşulan, “Kemal Unakıtan neden Başbakan Yardımcısı olamadı?” sorusuna gelen yorumlar çok konuşulacağa benziyor.

 

İddialara göre Kemal Unakıtan’ın Başbakan Yardımcısı olmasını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül istemedi. Buna karşılık Başbakan Erdoğan’da, Unakıtan’dan “Maliye Bakanlığını” devam ettirmesini istedi.

 

Kabinenin geç açıklamasının sebebi bu muydu?

 

60. hükümet kabinesinin geç açıklanmasının sebebinin de bu itirazlara dayandığı düşünülüyor. Kulislerdeki yorumlamalara göre bakan olarak gösterilen ve içlerinde Kemal Unakıtan’ın da olduğu isimlere Abdullah Gül’ün itirazları oldu.


            

Bu bakanların arasında Gül’le Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasileri dolaşmayı reddettiği konuşulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu'nun da olduğu söyleniyor.

 

İtirazlar neticesindeki uzun süren görüşmelerin ardından bakanlık listelerinin “gecikmeli” açıklandığı belirtiliyor.


              

Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığına devam ederken, Abdullah Gül’ün isimler üzerindeki bu itirazlarının sebebinin ne olduğu tartışılıyor.

 

Aksu'ya da özel fatura mı?

 

59. hükümette İçişleri Bakanı olan Abdülkadir Aksu'nun ise kabine dışı kalmasında 4,5 yıllık bakanlık döneminde kamuoyunda büyük tepki yaratan güvenlik ve asayiş olaylarının etkili olduğu belirtiliyor. AKP'de, Aksu'nun kendisinin kabineye girmek istemediğini düşünen bir kesim de bulunuyor.


Başta Hrant Dink suikastı olmak üzere toplumsal tepkiye yol açan ve Emniyet teşkilatına yönelik tartışmalara neden olan bazı olayların, Aksu'nun karnesini zayıflattığı dile getiriliyor.

 

MUAZ KALAYCI

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious