Bakanlıktan Kırım Kongo açıklaması

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Bakanlık; "Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının artmasının kanatlı itlafıyla ilgisi yok" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bazı basın-yayın kuruluşlarında 'Tavukların topluca imha edilmesi nedeniyle kene toplama işlevini yerine getirmediği ve buna bağlı olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının arttığı' şeklindeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, KKKA hastalığının Türkiye'de ilk defa 2002 yılında görüldüğünü belirterek, söz konusu yıllarda Türkiye'de 'Tavuk Vebası' hastalığı veya başka bir hastalığa bağlı olarak kanatlı hayvan itlafının yapılmadığı kaydedildi. Açıklamada, bu nedenle, bazı basın-yayın kuruluşlarında 'Tavukların topluca imha edilmesi nedeniyle kene toplama işlevini yerine getirmediği ve buna bağlı olarak KKKA hastalığının arttığı' şeklindeki haberlerin doğru olmadığı vurgulandı.

2006 yılında Türkiye'de 22 ilde KKKA hastalığı vakasına rastlandığının dile getirildiği açıklamada, "Söz konusu illerde tavuk vebası hastalığı nedeniyle 11 mihrak ve 5 bireysel vaka tespit edilmiştir. Bu illerde itlaf edilen kanatlı hayvan sayısı 70 bin civarındadır. Bu sayı kene popilasyonunu etkileyecek bir sayı değildir" ifadelerine yer verildi. Yapılan açıklamada, Artvin, Çankırı, Çorum, Bolu, Giresun, gibi illerde tavuk vebası hastalığının görülmediğinin ve herhangi bir itlafın yapılmadığının da dikkat çekici olduğu vurgulandı. Kanatlı popülasyonunun artmasıyla kene popülasyonunun artması arasında herhangi bir ilginin olmadığının altının çizildiği açıklamada, KKKA hastalığı görülen illerde itlaf edilen kanatlı sayısının 70 bin civarında olduğu ve bu sayıyla tavukların keneleri yiyerek yok etmesinin mümkün görünmediği ifade edildi.

Ayrıca kenelerin ormanlık alanlar, meralar, hayvan barınakları ve duvar deliklerinde yaşadıklarına dikkat çekilen açıklamada, köy tavuklarının yaşam alanlarının sınırlı olduğu ve buna bağlı olarak kene papülasyonunun köy tavukçuluğu ile bir ilgisinin olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, kenelerin üreme ve çoğalmasında kanatlı hayvanların konakçı olarak önemli bir rol üstlendiği de belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious