Bakıcı mı, yuva mı?

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Bakıcıya veya yuvaya bırakılan çocuğun zaman içinde davranışları gözlenmeli. Çocuklar yaşları küçük olsa bile çevrelerindeki her şeyi hissederler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tuncer, "Bakıcı ile yuva arasında, bu değerlendirme sonrasında seçim yapılmalı" dedi. Tuncer, ailelerin zaman zaman bakıcı ile yuva arasında seçim yapmakta zorlandıklarını söyledi. Çocukların yaşları küçük bile olsa çevrelerindeki her şeyi hissedebileceklerini kaydeden Tuncer, "Bebekler, altlarını değiştiren bakıcılarının isteksiz davranışlarını bile hissederler" dedi.

YUVALARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Tuncer, dernek olarak gelecek yıl yuvalarla ilgili bir akreditasyon (denklik) sistemi kuracaklarını bildirdi. Bu sisteme göre, çocuk yuvalarına, özellikleri konusunda değerlendirmede bulunmak istediklerini belirten bir çağrı göndereceklerini belirten Tuncer, bu çağrılarına yanıt veren yuva yetkililerine birer form doldurtacaklarını söyledi. Bu form sayesinde kendile-rine kayıtlı olan yuvaların donanımları, olanakları, mekanları, eğitmenleri ve kapasiteleri ile ilgili bir fikre sahip olacaklarını belirtti.

YUVA SEÇİMİ YAPILIRKEN

Prof. Dr. Murat Tuncer, ailelere yuva seçimi konusunda öneride bulundu.


Ailenin yaşadığı eve ya da ebeveynlerden birinin işine yakın olması gerekir.
Ortam yeterli sevgi verilmesi için uygun mu?
Hijyen yeterli mi?
Çocukların bakımıyla ilgilenen kişiler pedagojik eğitim almış mı?
Çocuk başına düşen bakıcı sayısı yeterli mi?
Çocuk gelişimi uzmanı, psikolojik danışman var mı?
Isınma nasıl sağlanıyor?
Çevre güvenliği yeterli mi?
Evde bakım

Tuncer, çocuklarını bakıcıya bırakacak ailelere de şunları önerdi: Çocuk gelişiminde eğitimli olmalarına özen gösterin. Eğitimleri yoksa belirli bir eğitim programı uygulayın ve çocuğunuzu ondan sonra emanet edin. Aile büyükleriyle birlikte zaman geçirmesine özen gösterin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious