Bakıma giren yük gemisinde 140 kilo esrar

  • Giriş : 26.05.2007 / 20:21:00

İstanbul'da tersaneye giren gemide yapılan aramada yaklaşık 140 kilogram esrar ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemi kaptanının da aralarında bulunduğu 5 mürettebat gözaltına alındı.

Kolombiya'dan çıkıp yük almak ya da boşaltmak için çeşitli ülkelere uğradıktan sonra İstanbul'a geldiği belirtilen Bahama bandıralı yük gemisi, bir süre sonra bakım için Tuzla Tersanesine girdi.

Tersanedeki bakım işlemi için mühendislerin talimatıyla havaya kaldırılan geminin su altında kalan bölümünde görevlilerce yapılan incelemede sandık şeklinde iki ayrı bölüm dikkati çekti.

Bu bölümlerde uyuşturucu madde olabileceğinden şüphelenen görevlilerin durumu polise bildirmesi üzerine Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri olay yerine geldi.

Geminin altındaki bölümlerde yapılan araştırmada yaklaşık 140 kilogram esrar ele geçirildi.

Olaya ilişkin, geminin birinci kaptanı Reynaldo D. ile Julion C, Francisco P, Othoniel B. ve Alberto V. gözaltına alındı.

Filipinli olan şüphelilerden birinci kaptan dışındakilerin ikinci ve üçüncü kaptan, baş makinist gibi gemi mürettebatı oldukları öğrenildi.

Şüpheliler, şubedeki işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gönderildi.

Bu kişilerin polis ve savcıya verdikleri ifadelerde, ''geminin alt bölümü ile içindeki uyuşturucu madde hakkında bilgileri olmadığını'' söyledikleri belirtildi.

Yurt dışından buğday yüküyle yola çıkan geminin bir rota üzerinde çeşitli ülkelere uğrayıp yük aldığı ya da boşalttığı, Türkiye'ye ise boş olarak geldiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious