Bakırdan vazgeçilmez

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Son yıllardaki teknolojik gelişmelere ve fabrika üretimine yenik düşen kalaycılık mesleği Isparta'nın en merkezi noktasında Adnan Tunçoğlu sayesinde yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adnan Tunçoğlu, teknolojinin gelişmesi nedeniyle popülaritesini yitiren bir meslek olan kalaycılığı Isparta'da şehrin göbeğinde yaşatıyor. 25 yıldır kalaycılık mesleğiyle uğraşan Tunçoğlu'nun bu işle uğraşmasının en büyük sebebi ahde vefa, zanaatın kanaatkarlığa vesile olması ve maziyi yaşatmak.

Tunçoğlu'nun mesleğini idame ettirdiği dükkan 150 yıllık. 12 metre karelik alanda 4 kuşak olarak bir nevi görevini tamamlıyor. Dedesinin babası Pir oğlu Ali Usta tarafından başlatılan kervan, daha sonra dedesi Mehmet Tunçoğlu'na, ardından babası Ali Tunçoğlu'na, en son da Adnan Tunçoğlu'na kalmış. 4 kuşaktır bu yok olmaya yüz tutmuş mesleğini ayakta tutan Tunçoğlu, zanaatla uğraşan insanın kanaatkar olduğunu ve böylelikle de geçim sıkıntısı yaşamadığını söyleyerek, hem mesleğine duyduğu aşkı hem de bir geleneği sürdürmenin verdiği mutluluğu bu sözleriyle özetliyor. Süleyman Selvi isimli vatandaş da bakır kaptan ayrı bir lezzet aldığını, bundan da hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini belirtiyor.


"SOFRALARA BAKIR KAPLA GELEN YEMEKLER DAHA LEZZETLİ OLUYOR"


Büyük bir ustalık gerektiren bu meslek hiç de kolay değil. Bakırların zehirlenmeye yol açmaması için yılda en az bir kez kalaylanmak zorunda. Vatandaşların kalaylanması için getirdiği bakırlar öncelikle tuzruhu ile daha sonra da kumla temizlenme işlemine tabi tutuluyor. Odun kömürü ateşinde kalaylanan bu kaplar daha sonra pamukla siliniyor ve yeni bir görünüm kazanıyor. Kaplar dışında maşrapalar, ibrikler ve bakırla ilgili akla gelebilecek ne kadar obje varsa aynı işlemden geçiyor. Sofralara bakır kapla gelen yemekler daha lezzetli oluyor. Yöresel Isparta düğün yemeklerinin lezzetinin de bakır kaplar sayesinde olduğunu söylüyor 25 yıllık kalay ustası Tunçoğlu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar da, Tunçoğlu'nun müşterileri arasında yer alıyor. Tunçoğlu, Rektör'ün doğallığa önem verdiğini ve yemeği bakır kapta yemeyi tercih ettiğini belirtiyor. Öyle ki, Trabzon ve Antalya'dan dahi sipariş aldığını belirtiyor Tunçoğlu. Burada en büyük pay da bazı müşterilerin teflon tavalara olan güvensizliği. Sağlığını ve yemekten alacağı tadı düşünen vatandaş, bakır kaptan vazgeçmiyor.

Sadece bakırları kalaylamayan Tunçoğlu, aksesuar yapımında da ustalığını konuşturuyor. Bakıra verilen estetik sayesinde çeşitli objeler farklı mekanların değişik atmosfer oluşturmasında kullanılıyor. Evlerde ve cafelerde bulunan, göze hitap eden şark köşelerinin donatılmasında bu objeler en önemli görev üstleniyor. Bakır kaplar ve bunlara verilen şekillerle daha çekici hale getiriyor mekanı.

Tunçoğlu, teknolojiye her ne kadar yenik düşmüş görünse de kalaycılıktan vazgeçmeyecek. Çünkü ondan beklentileri olan ve yaptığı işi hayranlıkla takip eden vatandaşlar var. Zaten onun da bırakmak gibi bir niyeti yok. Tunçoğlu asırlardır süren, ahde vefa olarak gördüğü mesleğini sürdürecek teknolojiye meydan okuyacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious