Bakire gelin tartışması

Bakire gelin tartışması.28351
  • Giriş : 31.05.2008 / 19:49:00
  • Güncelleme : 31.05.2008 / 19:09:01

Fransa'nın Lille kentindeki mahkemenin, damadın gelinin bakire çıkmaması üzerine yaptığı şikayeti kabul ederek evliliği iptal etmesine ilişkin tartışma giderek büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahkeme kararına, insan hakları ve kadın dernekleri ile sol partilerin tepkisi giderek artıyor.

Mahkeme kararı, iktidardaki merkez sağ partisinde de derin görüş ayrılıklarına yol açarken, "kararın yasaları uygun olduğunu" savunan Adalet Bakanı Rachida Dati'ye tepkiler büyüyor.

İktidar partisinde de Lille mahkemesi kararının içtihat oluşturmasını engellemek için yasal düzenleme yapılması çağrısında bulunanların sayısı giderek artıyor.

Mahkeme kararı insan ve kadın haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilirken, Liberation gazetesi, bu kararın laiklik ilkesine de aykırı olduğu yorumlarını öne çıkardı.

Gazete, "mahkeme kararında dine atıfta bulunulmamasına rağmen, yargının dini unsurlara bakarak verdiği kararın laiklik ilkesine de aykırı olduğunu" savunan bir hukukçunun görüşüne geniş yer verdi.

Lille Mahkemesi, 30'lu yaşlarda Müslüman olduğu belirtilen, ancak hangi ülke vatandaşı olduğu açıklanmayan damadın, "eşinin kendisine bakirelik konusunda yalan söylediği ve bu yalan üzerine evliliğin inşa edilemeyeceği" yaptığı başvuru üzerine evliliği iptal etmişti. Mahkeme, gelinin yalan söylemesini iptal için gerekçe gösterirken, kadın hakları dernekleri, "aile ve toplum baskısı yüzünden gelinin bu tür bir yalan söylemesinin cezalandırılmasının yanlış ve kötü örnek olacağı" düşüncesinde.

Fransa'daki içtihatlara göre eşin, daha önceki evliliğini gizlemesi, fuhuş yaptığını saklaması, hangi ülke vatandaşı olduğu hakkında yalan söylemesi veya normal cinsel ilişkiye giremediğini söylememesi halinde evlilik iptal edilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious