Bakırköy'de ramazan davulu yasak

Bakırköy'de ramazan davulu yasak.27326
  • Giriş : 30.08.2008 / 10:44:00

Bakırköy Kaymakamlığı, ramazan ayında ilçede davul çalınmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaymakam Dursun Ali Şahin yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'a ramazan ayında davulcuların aileleriyle birlikte büyük bir göç gerçekleştirdiklerini belirtti.

''Ramazan ayında davulcuların maksatlarını aşarak, örf ve adetlere uygun olmayan şekilde davul çalmalarının vatandaşlarda rahatsızlık yarattığını, bu nedenle ilçede ramazan davulu uygulamasına izin vermeyeceklerini'' kaydeden Şahin, geçen yıl da ilçe sınırlarında davul çalınmadığını hatırlattı.

Şahin, Kaymakamlık Çevre Koruma ekiplerinin ''Gürültü Kontrol Yönetmeliğine'' göre yapacakları denetimlerde izinsiz davul çalanlar hakkında idare para cezası uygulayacağını ifade ederek, muhtarlardan ''mahallenin davulcusuyuz'' diye kimlik alma döneminin de sona erdiğini bildirdi.

Dursun Ali Şahin, ''Ramazan davulcuları yürüyerek bir mahallede herkesi düzenli bir zamanda sahura kaldıramaz. Dolayısıyla düzensiz, başına buyruk bir şekilde davul çalarak, insanlar hem rahatsız ediliyor, hem de geleneklere uygun ramazan davulu çalınmıyor. Her ramazan ayında büyük kentlere binlerce insan 'davulcuyum' diye akın ediyor. Davul çalmaktan habersiz kişiler, arabanın arkasına oturup hızla davul çalarak mahalleden geçiyor. Bu, örf ve adetlerimizle bağdaşmaz. Bu şekilde davul çalınmasının yasaklanmasını uygun gördük'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*