Bakiyev Özbekistan'ı ziyaret edecek

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, komşu ülke Özbekistan'a resmi bir ziyarette bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakiyev'in eylül ayının sonunda veya ekim ayının başlarında Taşkent'e gelmesi bekleniyor. Geleneksel yıllık basın toplantısında konu hakkında açıklamada bulunan Kırgızistan'ın Özbekistan Büyükelçisi Uluğbek Çınaliyev , ziyareti stratejik öneme sahip bir adım olarak değerlendirdi.

Bakiyev'in Cumhurbaşkanı sıfatıyla Özbekistan'a yapacağı bu ilk ziyarette, iki ülkeyi yakından ilgilendiren doğal gaz, su meselesi, sınır güvenliği ve vize uygulaması gibi konularının taraflarca detaylı ele alınması bekleniyor.

Büyükelçi Çınaliyev, Cumhurbaşkanı Bakiyev'in ziyareti sırasında iki ülke tarafından ilk etapta 60 günlük vizesiz geçiş uygulaması ve buna balı olarak sınırlarda geçişlerin daha da kolaylaştırmasına ilişin mutabakat metinlerinin onaylanmasının beklendiğini dile getirdi.

2005 yılında iki ülke arasında 77 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacminin bu yılın ilk altı ayında 43 milyon dolara ulaştığını dile getiren Çınaliyev, bu rakamların mevcut potansiyeli hiç yansıtmadığını vurguladı.

Kırgızistan'ın şu anda bin metreküpünü 55 dolardan aldığı doğalgaz konusunun da ziyaret sırasında gündeme geleceğini belirten Büyükelçi, Özbekistan'ın doğal gaz fiyatında yapmayı düşündüğü artışı olumlu karşıladıklarını belirtti. Büyükelçi Çınaliyev, doğal gaz fiyat artışında ülkesinin ciddi manada olumsuz etkileyeceğini ve ister istemez kendilerinde sahip oldukları su kaynaklarından daha çok gelir elde etmek amacıyla fiyat artışına baş vurmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious