Bakiyev: Türkiye ile ticaret artmalı

Bakiyev: Türkiye ile ticaret artmalı.10008
  • Giriş : 20.02.2009 / 14:31:00

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığını belirterek en az birkaç kat artırılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Resmi temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ile görüştü.

Devlet Başkanlığı Sarayında yapılan görüşmede Güler, Kırgızistan'a bilim adamı, iş adamı ve milletvekillerinden oluşan 30 kişilik bir ekiple geldiklerini belirterek, Kırgızistan ve Türkiye arasındaki kardeşliği somut projelerle çok daha ileri bir seviyeye taşımayı amaçladıklarını söyledi.

Güler, her iki ülkenin de insan kaynakları, doğal kaynak, enerji ve maden kaynakları açısından çok zengin olduğunu vurguladı.

Kırgızistan ve Türkiye'nin birbirine yetecek kadar güçlü ve zengin olduğunu belirten Güler, yanında oturan Türk heyetine işaret ederek, “bu kardeşlerim sizlere benziyor, sizinkilerde bize benziyor. Siz ata yurdunda kalmışsınız. Biz batıya doğru gitmişiz. Her iki tarafta iyi yapmış” diye konuştu.

Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev de, Güler'in açıklamalarına gülerek “konuşmanızı tamamıyla anladım” dedi.

“Kırgız topraklarına hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Bakiyev, Kırgızistan'ın bağımsızlığından bu yana Türkiye'nin yardım ve yakından desteğini gördüklerini ifade etti.

Bakiyev, son bir yılda iki ülke arasındaki özellikle ekonomik ilişkilerde bir buçuk kat artış kaydedildiğini hatırlatarak, yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesi için daha fazla iş yapılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Bugünkü rakamların iki ülke arasındaki potansiyeli ciddi bir şekilde yansıtmadığını kaydeden Bakiyev, bu rakamları bir kaç kat daha artırmamız gerektiğini vurguladı.

Bakiyev, bu yıl Mayıs ayında Kırgızistan'a Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir ziyarette bulunacağını anımsatarak, söz konusu ziyarete büyük önem atfettiklerini sözlerine ekledi.

Görüşme daha sonra basına kapalı devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*