Baklava dünyası başkentinde buluştu

  • Giriş : 23.06.2007 / 14:11:00

Yıldırım, Gaziantep'te, derneğin şubesinin kurulması durumunda, tatlı sektörünün şeklinin de değişeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Gaziantep'te, derneğin şubesinin kurulması durumunda, tatlı sektörünün şeklinin de değişeceğini söyledi.
''Baklava Dünyası Başkentinde Buluşuyor'' adı altında düzenlenen BAKTAD/Gaziantep Baklava Sektör Buluşması toplantısı Grand Otel'de gerçekleştirildi.
Yıldırım, toplantıda, Gaziantep'te de sektör temsilcilerinin birlik ve beraberliğinin sağlanması gerektiğine inandıklarını ve yönetim kurulu olarak, Gaziantep'teki sektör temsilcilerini ziyaret ederek, BAKTAD çatısı altına davet etmeye karar verdiklerini, Gaziantep'e bu amaçla geldiklerini belirtti.
Birlik ve beraberlik olmadığı takdirde sorunların üstesinden gelinemeyeceğini vurgulayan Yıldırım, ''Bu toplantı, bir çok şeyin aşılmasına yarar sağlayacaktır. Gaziantep'te bu derneğin şubesi kurulduğu takdirde Gaziantep'in tatlı sektörünün şekli de değişir. Gerçekten mesleğimizin daha yücelmesini ve ileriye gitmesini istiyorsak özellikle Gaziantep'te bu birlik ve beraberliğin oluşturulması şarttır. Baklavayı tanıtmak için çok şeyler yapılabilir. Bir baklava festivali düzenlenebilir, bir çok etkinlikler yapılabilir'' dedi.
Derneğin kuruluş aşamalarını anlatan ve faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Yıldırım, sivil toplum örgütlerinin çok önemli olduğunu, gelişmiş ülkelerde, (ileriki yıllarda ülkeleri hükümetler değil, sivil toplum örgütleri yönetecek) tezlerinin konuşulduğunu, sektörlerin sıkıntılarının, örgütlenerek daha kolay çözümlendiğini belirtti.

BAKLAVA, EL EMEĞİ GÖZ NURU BİR SANATTIR
Bu nedenle kendi sektörlerindeki sıkıntıları gidermek ve birlik oluşturmak amacıyla BAKTAD çatısı altında toplandıklarını ve büyük küçük ayrımı yapmadan tüm sektör temsilcilerini bir araya getirdiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
''Sektöre standart getirme çalışmaları yapıyoruz. Çeşitli çalışmalar yaptık. bundan sonra da bir çok faaliyetler yapacağız. Daha önce insanlar baklavayı un, yağ ve şekerden ibaret sanıyordu. Ancak, derneğimiz kurulduktan sonra yaptığımız açıklamalarla biz, baklavacılığın bir el sanatı göz nuru olduğunu, bir sanat olduğunu ve baklava ustasının kolay yetişmediğini, baklavanın ham maddelerinin nerelerden olduğunu anlatarak ön yargıları yıktık. Şu anda, kaliteli birinci sınıf Antep baklavasının 'kilosu 23-24 YTL' deyince kimse itiraz etmiyor. Basında çıkan haberler satışına etki yaptı.''

DİPLOMALI BAKLAVACILAR YETİŞECEK
Baklavacılığın ciddi bir sektör olmasına rağmen bir okulunun olmadığını dile getiren Yıldırım, ilköğretim okullarının 8 yıla çıkarılmasıyla birlikte çırak sıkıntısının büyük oranda yaşanmaya başlandığını, bu sıkıntıyı gidermek amacıyla çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Maalesef, baklavacılık çok ciddi bir sektör haline geldiği halde bir okulu yok. BAKTAD olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda, önümüzdeki eğitim sezonunda İstanbul'da seçilen bir pilot okulda baklavacı öğrenciler yetişecek. Okulda atölyeyi dernek olarak biz kuruyoruz, ustalarını da biz göndereceğiz, uygulamalı bir eğitim olacak ve 4 yıl sonra diplomalı baklavacı ustaları yetişmiş olacak.'' Sektörün en büyük sıkıntılarından biri olan KDV'nin indirilmesi konusunda ciddi bir çalışma yaptıklarını anımsatan Yıldırım, ''KDV'nin yüzde 8'e düşmesinde BAKTAD'ın katkısı büyük olmuştur'' dedi.
Baklavayı tanıtmak için bir çok projelerinin olduğunu kaydeden Yıldırım, bir baklava kitabı hazırladıklarını ve böylece baklava hakkında kaynak bir eser oluşturacaklarını, baklavayı daha iyi tanıtmak için çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.
BAKTAD Onursal Başkanı Nadir Güllü ise Gaziantep'te 100-150 yıldan bu yana baklavacılık mesleğini sürdüren üç ailenin bulunduğunu, başarının da bu sürekliliği ve kaliteyi korumaktan geçtiğini söyledi.
Güllü, ''Baklava bir sanattır, emektir, güç ister. Bu Türkiye'nin tatlısıdır ama Antep usulüdür'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious