Baklavanın ardından lokumu da kaptırdık

Baklavanın ardından lokumu da kaptırdık .13485
  • Giriş : 04.11.2007 / 16:48:00

Daha önce baklavayı “Milli Tatlı” olarak tanıtan Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk Lokumu olarak bilinen lokumu da “Kıbrıs Lokumu” adıyla AB'de tescil ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıbrıs Rum yönetimi Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, lokumun, “loukoumi” olarak, Avrupa Birliği'nde (AB) tescil edilmesi başvurusunun tamamlandığını açıkladı. Bakanlık Müdür Vekili Takis Fotiou, süreç boyunca tescil başvurusuna hiçbir itirazın yapılmadığını belirterek, “AB'de bölgesel tescille 'loukoumi' sözcüğünü hem Yunan hem de Latin harfleriyle kullanabiliriz” dedi.

Fotiou, “Bölgesel tescil, Yeroskipou lokumunun satışlarının artmasına yardımcı olacaktır. Çünkü söz konusu ürünler sıkı sağlık denetimi ve standartları altında yapılacaktır” diye konuştu.

“Yeroskipou lokumunun” tescil edilmesi inisiyatifini başlatan Aphrodite Delights firmasının başkanı George Gavriel de gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun satışların yükselmesine neden olacağını kaydetti.

öte yandan Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu da, “Bundan böyle AB toprakları içinde lokum Kıbrıs Lokumu olarak bilinecek. Turkish Delight yerine Cyprus Delight olarak anılacak” dedi.

AYVALIK TOSTU MİDİLLİ TOSTU OLMASIN

Türkiye'nin aralarında Türk Rakısı, Antep Fıstığı, Türkmen El Halısı, Türk Tazısı, Gemlik Türk Atı ve Kars Türk Çoban Köpeği'nin de bulunduğu 93 tescilli coğrafi işareti bulunurken, Ayvalık Tostu, İznik Çinisi, Kayseri Mantısı gibi çok bilinen coğrafi işaretler de tescillenmeyi bekliyor.

Kamuoyunda “Turkish Delight” olarak bilinen, reklamları yapılan Türk Lokumu'nun tescili için ise Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılmış herhangi bir başvuru yok. Sadece Safranbolu Lokumu için tescil girişimi mevcut.

Lokum için Türk Lokumu adıyla da bir başvuru gelirse kabul edileceğini ve üretim sınırları Türkiye olarak belirtilip tescillenebileceğini vurgulayan TPE yetkilileri, enstitü tarafından hazırlanan “Coğrafi İşaretlerin ve Geleneksel Özellikli Ürün Adlarının Korunması Hakkında Kanun Tasarısı” ile de yasal boşluğun doldurulacağını belirtiyor.

Geleneksel özellikli ürün, “Geleneksel ham maddeler kullanılarak üretilen veya geleneksel bir terkip ya da doğrudan doğruya geleneksel bir üretim biçimi ile karakterize edilen, yahut doğrudan geleneksel bir üretim biçimine dayanmamakla birlikte, böyle bir üretim tarzını yansıtan işlemlerden geçirilmiş olması nedeniyle aynı kategorideki benzer ürünlerden açıkça ayrılabilen ürün” olarak tanımlanıyor.

Rum Kesimi AB'ye üye olduğu için AB ülkelerinin tümünde koruma aldığını ifade eden yetkililer, anılan lokumun belki de Türk Lokumu'nun ayırt edici özelliklerini taşımadığını, bunu anlamak için tarifnamesine bakılması gerektiğini söylüyor.

“Bu lokum muhtemelen Türk lokumundan farklı” diyen yetkililer, ürün Türk Lokumunun tüm özelliklerini taşıyorsa Türkiye'nin AB nezdinde itiraz hakkının bulunduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious