Bakoyanni: 'Azınlığı seviyorum'

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, 3 günlük Batı Trakya gezisi çerçevesinde bugün İskeçe'de Türk köylerini gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İskeçe'ye hareketinden önce Gümülcine de atanmış müftüyü ziyaret eden Bakoyanni, daha sonra İskeçe'de Türk köylerinden Dolaphan, Gökçepınar, Paşevik ve Şahin köylerini ziyaret etti.

Burada yaptığı konuşmada hükümet olarak azınlığın eğitim ve ekonomik kalkınmasına büyük önem verdiklerini söyleyen Bakoyanni, "Azınlığı çok seviyorum." dedi. Gökçepınar köyünde devlet ilköğretim okulunda bir konuşma yapan Bakoyanni, eğitime katkılarının süreceğini belirterek, çalışmaların bundan sonra da artarak devam edeceğinin altını çizdi.

"Yunanistan'ın azınlığa ihtiyacı var. Sorunlarınızı çözmek için çalışıyoruz." diyen Bakoyanni, açık demokratik bir toplum olarak çok kültürlü Trakya'nın Avrupa'ya örnek olduğunu kaydetti. Ekonomik anlamda Trakya'nın kara, deniz ve hava ulaşımını güçlendirmek için yatırımların sürdüğünü belirten Bakoyanni, "Trakya Balkanlar, Karadeniz ve Avrupa'ya açılan bir kapı. Bu fırsatı hep beraber değerlendirerek avantajlarından faydalanacağız." diye konuştu.

Bakoyanni, yarın sabah İskeçe'yi gezdikten sonra bölgeden ayrılacak.

YUNAN BASINI: BAKOYANNİ'NİN TRAKYA GEZİSİ SEÇİM KOKUYOR

Bakoyanni'nin Türk Azınlığın haklarının iyileştirilmesine yönelik dün açıkladığı önlem paketi Yunan basınında geniş yer buldu. Atina'da yayımlanan gazetelerden Ta Nea, "Bakoyanni'den Azınlığa vaatler" başlıklı haberinde, hükümetin yasalar önünde eşitlik politikasını sürdürdüğünü yazdı. Ta Nea, "Azınlığın eğitim kalitesinin geliştirilmesi, vakıf borçlarının silinmesi ile vakıf yönetimi seçimlerinin yapılması ve Yunanistan'da ikamet eden ancak daha önce vatandaşlıktan çıkarılan Müslüman azınlığa vatandaşlık verileceğini." yazdı.

Elefterotipia gazetesi de, Bakoyanni'nin "Personel Seçimi Üst Düzey Kurulu"nun (ASEP) memur sınavlarında azınlığa binde 5'lik kontenjan hakkı sağlama kararı aldıklarını açıkladığını yazdı.

"Bakoyanni'nin Trakya gezisi seçim kokuyor" yorumunda bulunan Ethnos gazetesi ise Bakoyanni'nin baskın bir erken seçim öncesi azınlık için hükümetin aldığı önlemleri açıkladığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious