Bakoyanni: "Kosova KKTC için emsal teşkil etmesin"

Bakoyanni:
  • Giriş : 15.02.2008 / 08:38:00

Bakoyanni, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilanının, Kuzey Kıbrıs için emsal teşkil etmemesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilanının, Kuzey Kıbrıs ve benzer durumdaki bölgeler için emsal teşkil etmemesi gerektiğini savundu.

Washington'da bulunan Bakoyanni, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinden önce, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu endişesini dile getirdi.

Kosova'nın önümüzdeki günlerde ilan etmesi beklenen bağımsızlığının, pek çok Avrupa ülkesi ve ABD tarafından tanınması öngörülüyor.

Bakoyanni, "Bölgede ne olacağını görmemiz lazım ve Kosova'da neye karar verilirse verilsin, bu kendine özgü bir durum olacaktır. Kosova'nın durumu başkaları tarafından taklit edilemez" dedi.

ABD, Kosova'nın durumunun benzersiz olduğunu, bunun da, 2 milyon nüfusun yüzde 90'ının Arnavut olduğunu belirtiyor.

ABD ve pek çok Avrupa ülkesi, Kosova'ya kontrol altında bağımsızlık verilmesinin en iyi çözüm olduğuna inanıyor. Sırbistan'ın, 1999 yılında NATO'nun hava kuvvetleriyle bombardıman harekatından bu yana bölgede kontrolü bulunmuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Bakoyanni ve Rice toplantısıyla ilgili olarak, "Bu konuyu gündeme getiren her ülkeye söylediğimiz gibi, gerek Kıbrıs olsun, gerekse başka bir problemli bölge olsun, biz bunu emsal teşkil edecek bir durum olarak görmüyoruz" diye konuştu.

ABD'den Makedonya baskısı

ABD ayrıca Yunanistan'a, nisan ayında yapılacak NATO zirvesinden önce Makedonya'nın ismiyle ilgili tartışmayı sona erdirmesi yönünde baskı yapıyor.

Bu mesele çözülmediği takdirde, Makedonya'nın ismiyle ilgili tartışmalar, bu eski Yugoslav cumhuriyetinin NATO'ya katılmasına engel teşkil edebilir.

Makedonya, BM tarafından, "Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya" olarak tanınıyor. Ancak ABD ve 100'den fazla ülke, sadece Makedonya ismini kullanıyor.

Yunanistan, bu isme, kendi topraklarında bulunan Makedonya kentine işaret ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Yunanistan ayrıca isim meselesine bir çözüm bulunmadığı takdirde Makedonya'nın NATO'ya davet edilmesini veto edebileceği uyarısında bulundu.

Bu hafta, ABDDışişleri Bakanı Rice, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki'ye isim meselesine BM aracılığında bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Rice'ın aynı telkini Bakoyanni'ye de yapması bekleniyor. ABD Dışişleri bakan yardımcılarından Nick Burns, "bu meselenin Yunanistan için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ben ve hükümetim, bu meselenin hassasiyetinin farkında" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious