Bakoyannis, Ortadoğu'da

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Ortadoğu turuna çıkan Yunanistan Dışişleri Bakanı, BM gücünün bir an önce Lübnan'a yerleşmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, hazırlık çalışmaları süren Birleşmiş Milletler(BM) barış gücüne ülkesinin de katkı yapacağını söyleyerek gücün, bir an önce Lübnan'ın güneyine konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ürdün'ün başkenti Amman'da ral Abdullah ve Filistin lideri Mahmut Abbas ile görüşen Bakoyannis, İsrail'e geçmeden önce yaptığı açıklamada BM barış gücüne bir fırkateyn, bir helikopter ve bazı özel güçlerle ile katılacaklarını söyledi. Yunan Bakan, barış gücünün Güney Lübnan'a bir an önce yerleşmesi gerektiğini ifade etti. Bakan BM'nin 1701 sayılı ateşkes kararına atfen "Karar mükemmel değil. Bu bir uzlaşı kararı ama bu kararın arkasında durmalıyız. Çünkü ileri bir adım" şeklinde konuştu. Yunan bakan Ortadoğu'daki asıl sorunun şimdiye dek Filistin sorunu olduğunu ve bir çözüm bulunana kadar da Filistin sorunu olacağını ifade etti.

Bakoyannis İsrail temaslarının ardından Brüksel'e giderek Avrupalı dışişleri bakanlarının BM'li yetkililerle yarın yapacağı toplantıya katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious