Bakoyannis Kosova'da

Bakoyannis Kosova'da  .11019
  • Giriş : 03.02.2009 / 21:08:00

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, Kosova'yı ziyaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balkan ülkeleri gezisi kapsamında Kosova'ya gelen Bakoyannis, Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Haşim Taçi ile görüştü.

Bakoyannis, Taçi ile düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın Kosova Barış Gücü (KFOR), AB Kosova Misyonu (EULEX) ve başka uluslararası oluşumlarda varlığıyla Kosova'ya desteğini sürdürdüğünü belirtti.

Kosova'nın bağımsızlığını tanıma konusunda Sırbistan'ın etkisinde değil, ulusal çıkarları çerçevesinde bir karar vereceklerini kaydeden Bakoyannis, "Yunanistan, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan 5 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden biridir" dedi.

Bakoyannis, Kosova'ya, "çok etnili, demokratik ve insan haklarına saygılı şekilde AB yolunda bir gelecek" diledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı, Kosova ve halkının Yunanistan'ın dostu olduğunu belirtti.

Taçi ise Kosova'nın demokratikleşmesi yönündeki AGİT'in çabalarını takdir ettiklerini bildirdi ve Yunanistan'a, uluslararası misyonlar bünyesinde askeri ve sivil katkısı için teşekkür etti.

Başbakan Taçi, iki komşu ülke olarak Kosova ve Yunanistan'ın ikili ilişkilerini geliştirmeleri dileğinde bulundu.

AGİT dönem başkanı sıfatıyla dün Belgrad'da temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in Balkan ülkeleri gezisi kapsamında 9 Şubatta Arnavutluk'u ziyaret etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*