Bakoyanni'ye açık ve net cevap

Bakoyanni'ye açık ve net cevap.9850
  • Giriş : 05.07.2009 / 10:50:00

Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni'nin, ülkesinde yayımlanan İmerisia gazetesinde dün yer alan Türkiye ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB konusunda, Türkiye'nin yükümlülüklerinin bilincinde ve sorumluluğunda bir ülke olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin muhataplarının da kendi yükümlülüklerini yerine getirmesini bekleme hakkına sahip olduğunu bildirdi.

Bağış, ''Uluslararası anlaşmalar, avazı en çok yükselenin, en çok bağıranın dayattığı mecburiyetler değildir'' dedi.

Bağış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin, ülkesinde yayımlanan İmerisia gazetesinde dün yer alan Türkiye ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Egemen Bağış, Bakoyanni'nin, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ''yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği'' şeklindeki sözlerine karşılık, Türkiye'nin yükümlülüklerinin bilincinde ve sorumluluğunda bir ülke olduğunu dile getirdi. Bağış, Türkiye'nin devlet ve diplomasi bilgisi, geleneği olan ve büyük coğrafyaları, büyük nüfusları idare etmiş bir ülke olduğunu vurguladı.

''Tarihi herhalde muhataplarımız da biliyordur'' diyen Bağış, ''Türkiye'nin uluslararası ilişkilere AB sayesinde veya AB vesilesiyle başlamadığını veya Yunanlı dostların ilk ve tek gündem maddeleri olan Kıbrıs'ın aksine, Türkiye'nin yegane gündem maddesinin de Kıbrıs olmadığını'' ifade etti.

''Türkiye'nin diplomasi tarihinin 1974'ten, şöyle bir bin yıl daha geriye gittiğine'' işaret eden Bakan Bağış, şöyle devam etti:

''Yükümlülük meselesine gelince, Türkiye yükümlülüklerini bilmekteyken, muhataplarının da kendi yükümlülüklerini yerine getirmesini bekleme hakkına sahiptir.

Uluslararası anlaşmalar, avazı en çok yükselenin, en çok bağıranın dayattığı mecburiyetler değildir.

Bize AB içinden çeşitli olumsuz manevralar çeviren muhataplarımız avantajlı bir zeminde olabilir ama haklı bir zeminde değiller. En basta haklı olmanız gerekir.

Hakkaniyet, vicdan ve adalet artık bütün dünyanın ve bilhassa AB'nin ülkemize tavırlarını yakından izleyen Müslüman dünyasının en hassas olduğu noktalardır. Hakkaniyet ve adalette, kim nerede, ona bakılıyor.

Anlaşma eşit ve adil ve hakkaniyete uygun ve de karşılıklılık esasıyla uygulanmalıdır. Türkiye bu konudaki gürültünün ve propagandanın dışında kalacaktır.

İç kamuoylarının gıdıklanması amacıyla medyaya yapılan hamasi açıklamaları ciddiyetten uzak buluyoruz. Ve bu değerlendirmeler bizi ilgilendirmiyor. Bize mesaj verilmek isteniyorsa bu ciddiyet dışı açıklamaları mesaj olarak almıyoruz. İç tüketime yönelik menü sayıyoruz. Medya üzerinden haberleşmek tercih ettiğimiz bir yöntem değildir.''

-BAKOYANNİ'NİN AÇIKLAMASI-

Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, İmerisia gazetesinde yer alan demecinde, Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduklarını başından beri dile getirdiklerini ifade etmiş, ancak ''Tezimiz tamamen nettir. Türkiye, Ankara Protokolü'nü uygulamadıkça 'dondurulmuş' olan başlıkların açılması için ortak bir Avrupa kararı yok. Söz konusu 8 başlık bir yana, masada duran başka konular da var. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Kaçak göçmenler konusunda Türkiye iş birliğinde bulunmasının gerekli olduğunu anlamalıdır'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*