BAKTAD'dan Çin'deki katliama kınama

BAKTAD'dan Çin'deki katliama kınama.11793
  • Giriş : 10.07.2009 / 16:28:00

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Çin’in Uygur Türkleri katliamını kınadı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Çin'in Uygur Türkleri katliamını kınadı

Bu katliam durdurulmalı

BAKTAD Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde bir haftadır yaşanan insanlık dışı katliamları ilgiyle ve ibretle izlediklerini belirterek; “Bu katliamlar bir an önce durdurulmalı. Dünyanın en büyük devletlerinin başında gelen Çin'in soydaşlarımıza karşı uyguladığı bu etnisite politikasını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Çin'in Uygur Özerk Bölgesindeki olayların detaylarını medyaya yansıtmadığını, alınan tüm haberlerin farklı kanallardan öğrenildiğine dikkat çeken Yıldırım, “Kimi kaynaklar 150, kimi kaynaklar 500, kimi kaynaklar 1000 soydaşımızın katledildiğini haber veriyor. Bu bilgi kirliliği, enformasyon eksikliği de Çin'in kapalı kutu olmasının da nedeni vardır” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin soydaşlarımızın bu durumuna kayıtsız kalmadığını, elinden geldiğince çabalayarak bu katliamın durdurulmasına çalıştığına dikkat çeken Yıldırım, “Daha çok çaba gösterilmesi lazım. Çeçenistane'da, Bosna'da soydaşlarımızın durumu neyse, Urumci'deki soydaşlarımızın durumu da odur. Tüm sivil toplum örgütlerini, tüm yetkili kurumları, Çinin özerk bölgesi Uygur'da yaşanan bu katliama karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*