Bakü-Tiflis-Ceyhan, kazandırmaya devam ediyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan, kazandırmaya devam ediyor.12389
  • Giriş : 01.04.2008 / 10:50:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 11:36:44

Hattan bugüne kadar sevk edilen ham petrol miktarı mart sonu itibarıyla 333 milyon varile ulaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hattı kazandırmaya devam ediyor.

Hattın son noktası, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev deniz terminalinden bugüne kadar sevk edilen ham petrol miktarının, mart sonu itibarıyla 333 milyon varile ulaştığı ve elde edilen gelirin 1.5 milyar doları bulduğu bildirildi.

BTC ham petrol boru hattının Türkiye kısmının işletmecisi BOTAŞ International Limited (BIL) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih Paşaoğlu, Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve 2 Haziran 2006 tarihinde sevkıyata başlanan boru hattındaki faaliyetlerin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Paşaoğlu, boru hattından Ceyhan'daki Haydar Aliyev deniz terminaline bugüne kadar 333 milyon varil ham petrol geldiğini ve bunların 426 tankerle sevkıyatının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türkiye'nin hattan elde ettiği gelirin 1.5 milyar doları bulduğunu ifade eden Paşaoğlu, bu gelirin 1.3 milyar dolarının TPAO'nun, 200 milyon dolarının ise Hazine ve BOTAŞ'ın olduğunu ifade etti.

Günlük 1 milyar varil denemesi başarılı

Hattın kapasitesinin günlük 1 milyon varile çıkartılması denemesinin başarıyla yapıldığını, ancak sürekli bu miktar ile çalışamadıklarını ifade eden Paşaoğlu, 2008'in üç aylık döneminde günlük ortalama 750 bin varil kapasiteyle çalıştıklarını, hedeflerinin yıl sonuna kadar günlük 840 bin varile çıkmak olduğunu kaydetti.

Paşaoğlu, günlük 1 milyon varile çıkmalarının tamamen Hazar Denizi'ndeki petrol üretimine bağlı olduğunu da kaydederek, yıl sonunda 1.2 milyon varile ulaşmak için başlatılan altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Paşaoğlu, "Hattın kapasitesinin artması bizim karımızı da artıracak" dedi.

BTC ham petrol boru hattının güvenliğinin çok önemli olduğunu, bu konuda gerekli tedbirlerin son teknolojik olanaklardan gerçekleştirildiğini anlatan Paşaoğlu, uzun zamandır hatta hırsızlık ve girişimlerinin yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

BAKÜ-TİFLİS-CEYHAN PETROL BORU HATTI:
Türkiye tarihinin en önemli bölgesel projesi olan ve '21'inci Yüzyılın İpek Yolu' olarak adlandırılan BTC Projesi ile Azerbaycan'da üretilen ham petrol, boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan'daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılıyor. Resmi açılışı 13 Temmuz 2006'da yapılan hattan 2 Haziran 2006'da sevkıyata başlandı.

1076 kilometresi Türkiye'de olmak üzere, toplam 1776 kilometre uzunluğundaki BTC'nin, günlük 1 milyon varil ve yılda 50 milyon tonluk petrolü dünya pazarlarına ulaştırma kapasitesi bulunuyor.

Azerbaycan kesimi 440 km, Gürcistan kesimi, 260 km ve Türkiye kesimi 1074 km olmak üzere toplam uzunluğu 1774 km olan hatta, yaklaşık 4 milyar dolara maloldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious