Bakü'de karanlık oyun

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

2001'den bu yana Bakü'de elektrik dağıtım işi yapan Barmek Holding, 25 yıl süreli hakkını iptal edilmesi ve yöneticilerinin hapse atılmasıyla zorda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süreç şöyle gelişti: Anlaşma 2001'de imzalandı.

Barmek, 2001'de yüzde 80 olan elektrikte kayıp seviyesini yüzde 30'a düşürdü. Yıllık tahsilat 20 milyon dolardan 150 milyon dolara çıkarıldı. İstihdam sayısı da 4 bin 600'e çıktı. Ancak işler 2005'te tersine dönmeye başladı.

Yasa gereği elektriği kesilemeyen devlet kuruluşları borçlarını ödememeye başladı. Sözleşme gereği devletin zorunlu ödemesi gereken tutar 125 milyon dolara çıktı. Barmek hakkını aramak için mahkemeye gitti. Buna karşılık şirketin Azerbaycan'daki bütün emlak ve banka hesapları donduruldu, 12 yöneticisi cezaevine atıldı. Elektrik anlaşması da iptal edildi ve hizmet Ağustos 2006'da devletleştirildi. Barmek de konuyu Uluslararası Mahkeme'ye taşıdı ve 291 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

RUSYA DEVREDE İDDİASI Barmek yetkililerine göre, bu gelişmelerde eski Başbakan Yardımcısı Anatoly Çubays'ın etkisinin olduğu iddia ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin'i iktidara taşıyan isim olarak bilinen Çubays, 1998'den beri devlet tekelindeki Rusya Birleşmiş Enerji Sistemleri (UES) şirketini yönetiyor.

Azerbaycan enerji koridorunu ele geçirmek isteyen Çubays, 2005'de bu plan için düğmeye bastı. Bu kapsamda, ihalenin Türklere verilmesinde rolü olan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Ferhad Aliyev tutuklandı. Yine Türklere destek veren Ferhat Aliyev'in kardeşi Refik Aliyev ile eski bakanlardan Nejat Guliyev cezaevine atıldı. Tutuklananlar, ABD'de sürgünde yaşayan Resul Guliyev'le darbe için işbirliği yapmakla suçlandı. Türkiye'de de enerji ihalelerine girmek için şirket kuran UES'nin Bakü'deki bu karmaşık savaşın senaristi olduğunu savunan Barmek Holding Başkanı Hüseyin Arabul, "Olayların gerçek nedenini şu anda anlatamam, 12 arkadaşım tehlikede" dedi. Arabul'a göre, şirketinin yaptığı işleri kendilerinin yapacağını düşünen bazı insanlar elektrik dağıtımının tekrar devletleştirilmesi istediler. Arabul, şöyle devam etti:

BASKI YAPILDI "80 milyon dolar yatırım yapmamıza rağmen yatırım yapılmadığı, eski malzemeleri boyayarak yeni yatırım diye muhasebeleştirdiğimiz iddia edildi. Beni gözaltına almadılar fakat bıkıp bırakmam için ve hak talep etmemem için çok değişik yöntemlerle baskıya maruz kaldım. Ülkede ikinci büyük vergi ödeyicisi olmamıza rağmen vergi ödemediğimiz iddia edildi. Oysa 2006 yılı ilk 9 ayında 30 milyon dolar vergi ödedik. Elektrik tedarikçisine mukaveleye göre hiç borcumuz olmamasına rağmen."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious