Bakü'deki zirvede Türkiye ağırlığı

Bakü'deki zirvede Türkiye ağırlığı.13269
  • Giriş : 13.11.2008 / 18:34:00

Bakü'de "enerji" konuşulacak. Yarın (13.11.2008) başlayacak olan 4'ncü Enerji Zirvesinde bu kez Türkiye de yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, bu toplantıda Türkiye'nin enerji konusundaki işbirliği beklentilerini ve enerji güvenliği konusundaki kaygılarını muhataplarına aktaracak.

Türkiye'nin enerji aktarımındaki kilit rolü de bir kez daha vurgulanacak.

Gül, "Bu zirveyi bölge ülkelerine Türkiye'nin enerji politikasının tüm boyutlarının bir kez daha anlatılması ve işbirliği imkanlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olarak görüyorum. Bu kapsamda tüm katılımcı ülkelerle enerji güvenliği ve enerji güvenliğinin 3 temel unsurunu oluşturan, arz, talep ve bizim için ayrı bir önem taşıyan transit güvenliği konularında kapsamlı görüş alışverişinde bulunacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Bakü'de 4'ncüsü düzenlenecek olan ve Türkiye'nin ilk kez katılacağı Enerji Zirvesi'nden beklentilerini bu sözlerle özetledi.

Abdullah Gül, Bakü'ye ayak basar bazmaz Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile biraraya geldi.

Gül, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanı Samuel Bodman'ı da kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Bakü'de muhataplarına enerji güvenliği, giderek artan enerji gereksinimi ve alternatif enerji kaynakları konusundaki görüşlerini aktaracak.

Türkiye'nin doğu - batı enerji koridorundaki konumuna değinecek olan Gül, Türkiye'nin üstlendiği "kilit role" vurgu yapacak.

TRT.NET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*