Bala depreminin yaraları sarılıyor

Bala depreminin yaraları sarılıyor  	.16601
  • Giriş : 21.02.2008 / 14:58:00

Ankara'nın Bala ilçesinde 20 ve 27 Aralık 2007 tarihlerinde yaşanan ve çevre ilçeleri de etkileyen depremlerden zarar görenler için 816 konut yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremler nedeniyle 3528 yapının incelendiğini, hasar tespit ve itirazlara ilişkin çalışmaların 4 Şubat 2008'de tamamlandığını bildirdi.

Yamaç'ın verdiği bilgiye göre, kesin hasar tespitleri ve itirazlar sonucu, toplam 1171 konutun ''ağır hasarlı'' olduğu belirlendi. Ankara Bala'da 1133 konut, 100 ahır, 3 iş yeri, Gölbaşı'nda 20, Elmadağ'da 4, Şereflikoçhisar'da da 2 konutta ağır hasar tespit edildi. Kırıkkale'nin ilçeleri Keskin'de 6, Balışeyh'te 3, Çelebi'de 2, Karakeçili'de de 1 konutun ağır hasarlı olduğu kararına varıldı.

-HAK SAHİPLİĞİ ÇALIŞMALARI-

Bugüne kadar 816 konut, 52 ahır, 2 iş yeri ve 4 orta hasarlı konutta, ''hak sahipliği için borçlandırma'' işlemleri tamamlandı. Çalışmalar, yasal sürenin bitim tarihi olan 6 Marta kadar sürecek.

Müsteşar Yardımcısı Yamaç, bu tarihe kadar müracaat etmeyenlerin haklarını kaybedeceklerini belirterek, ''afetzede vatandaşlarımızın, mağdur olmamaları için bu tarihe kadar müracaat etmeleri gerekiyor'' dedi.

-YER SEÇİM ÇALIŞMALARI-

''Hak sahipliği durumuna göre yapılan yer seçim çalışmaları'' kapsamında, 45 yerleşim bölgesindeki jeolojik açıdan etüdü yapılmış yerlerde, depremzede ailelerin sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde konut yapılması planlandı. 766 hak sahibi için toplu olarak, 50 depremzede içinse ''kendi yerinde'' daimi iskan konutu yapılacak alanlar seçildi. Daimi iskan konutlarının yapımı için seçilen yerleşim yerlerinin kadastro, harita, imar planı ve aplikasyon işleri sürüyor.

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından toplam 816 konutun inşasına, TOKİ tarafından 15 Mart tarihinde yapılacak ihalenin ardından başlanacak.

Konutların, bu yılın kasım ayına kadar hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç'ın verdiği bilgiye göre, afetzedeler, konutların bedelini, 2 yılı ödemesiz toplam 20 yılda ödeyecek. Ödemelerle ilgili süreç, evlerin tesliminden 2 yıl sonra başlayacak. Borçlandırma, altyapı haricindeki maliyetler üzerinden yapılacak.

-KİRA YARDIMI-

Müsteşar Yardımcısı Yamaç, kira yardımı için 508 afetzedenin müracaat ettiğini bildirdi. Bunlardan 473'ünün talebinin komisyonca onaylandığını ifaden eden Yamaç, bugüne kadar 2 aylık ve peşin olarak 250 kişiye toplam 150 bin YTL ödendiğini, komisyonca incelenmesi tamamlanan 223 afetzedeye ödemelerin sürdüğünü belirtti.

Kira yardımı için başvuruların 6 Martta sona ereceğini kaydeden Sadık Yamaç, hak sahibi depremzedelere 6 ay boyunca kira yardımı yapılacağını belirtti. Yamaç, depremzedelerin ihtiyaçlarının devam etmesi halinde bu sürenin uzatılacağını bildirdi.

-640 ARTÇI DEPREM-

Yamaç, 20 Aralıktaki 5,7 ve 27 Aralıktaki 5,5, 4,8 ve 5 büyüklüğündeki depremlerin, Ankara'nın Bala ilçesinin 10-15 kilometre güneyi ve güneybatısında, Çiğdemli-Afşar ve Çiğdemli-Sırapınar köyleri arasında uzanan 5-15 kilometre arasında değişen uzunluklardaki faylardan kaynaklandığını; birinci ve ikinci depremden sonra 640 artçı deprem yaşandığını kaydetti.

Yamaç'ın verdiği bilgiye göre 19'i idari, 165'i teknik olmak üzere 184 görevli, 18 Şubat tarihine kadar bölgede, deprem etüdü, hasar tespiti, hak sahipliği ve yer seçim işlerinde çalıştı. Bölgede, bugün itibarıyla hak sahipliğinden 5, harita, aplikasyon ve imar planı ekibinden 10 personel arazi çalışmalarını sürdürüyor.

Depremzedelere ''geçici barınma'' kapsamında 654 adet çadır temin edildi. Kira yardımı alan afetzedelerden, Kızılay tarafından verilen çadırlar geri toplandı. Bölgeye Afet İşleri Genel Müdürlüğünce 49, Deniz Feneri Derneğince 42, Kızılay tarafından 1 adet olmak üzere toplam 92 konteyner konuşlandırıldı. deprem bölgesine 680 adet katalitik soba ve tüp, 4032 adet su, 1050 adet battaniye, 45 ton yakacak odun gönderildi.

Müsteşar Yardımcısı Yamaç, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak'ın, Bala depremiyle ilgili çalışmaların üzerinde önemle durduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious