Balalılar, Cuma namazını çadırda kıldı

Balalılar, Cuma namazını çadırda kıldı.17304
  • Giriş : 28.12.2007 / 18:26:00

Artçı depremlerle sallanan Ankara'nın Bala ilçesinde vatandaşlar Cuma namazlarını çadırda eda ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'nın Bala ilçesine bağlı Afşar Beldesi'nde bir haftadır süren sarsıntılardan sonra sokaklarda yaşamaya başlayan vatandaşlar, asker, kızılay ve büyükşehirin yardımlarıyla sevindi.

Vatandaşlar, soğuktan ve çadır yetersizliğinden yakındı. Oturulamaz raporu verilen sağlık ocağı ise PTT'nin bir odasında hizmet vermeye çalışıyor.

Bala'ya bağlı Afşar Beldesi'nde evine giremeyen vatandaşlar çadırların yetersizliğinden şikayet etti. Bir çadırda 3-5 aile birlikte barınmak zorunda kaldıklarını anlatan depremzedeler, soğuk havadan ve katalitik soba yetersizliğinden ısınamadıklarını söyledi. Kızılay, bölgede deprem çadırı ve katalitik soba dağıtmaya devam etti. Ankara Valiliği ise deprem bölgesinde hasar tespit ve ihtiyaç belirleme çalışmalarını sürdürdü.

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Özel Kuvvetler de bölgeye gıda ve barınma malzemeleri getirerek vatandaşlara dağıttı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise Afşar'a birer gezici sıcak çorba ve ekmek üretim aracı gönderdi. Büyükşehir, ayrıca, ihtiyaç sahibi ailelere battaniye, yastık ile birlikte çocuğu olanlara ise kışlık kaban ve bot dağıttı. Ekmek alan çocuklar sevinçle evlerine koştu.

Afşarlı vatandaşlar Kızılay, büyükşehir ve askerlerin getirdikleri yardımlar için teşekkür etti. Vatandaşlar "Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Yardıma gelen herkesten Allah razı olsun. Çok memnununuz" dedi. Bazı vatandaşlar, ikinci günde alabildikleri çadırlarını kurmaya çalıştı. Evlerine giremeyen vatandaşlardan bazıları sokakta ve park kamelyasında kurdukları soba ve ocaklarda yemek ve çay yapmaya çalıştı.

Depremler nedeniyle kullanılmaz hale gelen sağlık ocağı ise beldede bulunan PTT binasının bir odasına taşındı. Sağlık ocağının doktoru ise malzemelerini yerleştiremediği odasında ise gelen hastalara bakmaya çalıştı. Torunlarını soğuktan hastalandığı için sağlık ocağına getiren Afşarlı bir vatandaş ise, "Devlet buraya bir gezici sağlık ekibi göndersin. Çocuklar soğuktan hasta oluyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious