Balaman için istifa sesleri yükseliyor!

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Makam odasında gazetecileri darp eden Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'a tepkiler çığ gibi büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Burdur İl Başkanı Nazif Aktürk, Isparta'da yaşanan gazetecinin darp edilmesi olayının hiç şık olmadığını söyledi. Basının haber alma özgürlüğü hiçbir zaman kısıtlanamayacağını aktaran Aktürk, "İyi ya da kötü icraatlar basın aracılığı ile ortaya konuluyor. Her iki durumda da sonucuna katlanmalıyız. Böyle bir davranış halkın seçmiş olduğu bir başkana yakışmıyor. Oturduğu koltuk ise ona hiç yakışmıyor. Şiddetle kınıyor ve partisinin acilen bu konuyu açığa çıkarmasını istiyorum. Başkan da derhal özür dileyerek istifa etmelidir." dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, davet ettiği basın mensuplarını darp eden Balaman'ı şiddetle kınadıklarını söyledi. Keyik, "Gerekçesi ne olursa olsun, belediye başkanının yaptığı hareketi şiddetle kınıyoruz." diye konuştu.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Gökay Tekin, doğruyu yansıtan bir basın mensubuna bu tepkinin nedenini anlayamadığını söyledi. Basının ayna gibi olduğunu aktaran Tekin, "Zaman var olanı göstermiştir. Basın acaba neyi açığa çıkarmıştır? Seçilmiş bir insanın basından ve toplumdan saklayacağı hiç birşey olamaz. Başkanın acilen Ispartalılardan ve basın mensuplarından özür dileyip, istifa etmesi lazım." açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, gazetecilik mesleğini icra edenlerin halka karşı olan kamusal sorumluluklarının diğer tüm otoritelere olan sorumluluklarından önce geldiğini söyledi. Özkan, "Gazeteciler, üstlendikleri toplumsal ve siyasal anlamda önemli görevler nedeniyle iş güvencesi en güçlü ve en örgütlü olarak çalışan meslek grubu olarak çalışma olanaklarına sahip olması gerekirken, bu tip olaylara maruz kalmaları bizleri fazlasıyla yaralamıştır. Üstelik bunu yapan kişinin toplumun özgür iradesi ile seçilmiş seçkin bir kişiliğe sahip olması gereken bir belediye başkanı tarafından yapılmış olması da olayın diğer önemli bir boyutunu oluşturmuştur. Bu talihsiz olayın failinin bir an önce adli yargının önüne çıkarılması ve hukuk çerçevesinde gereken cezanın verilmesi gerekmektedir. Bu konunun en yakın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum." dedi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Taraşlı da olayı şiddetle kınadıklarını belirterek şunları söyledi: "Ben de bir basın mensubu olarak arkadaşlarımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bırakın belediye başkanını, sıradan bir insana bile bu davranışı yakıştıramıyorum. Yarın Isparta'da fotoğraf makinesi bırakma eylemine Burdur Gazeteciler Cemiyeti olarak destek vereceğiz. Seçilmiş bir insanın basına daha duyarlı olmasını beklerdik. Yapılan ne demokrasiye nede siyasi etiğe uygun değildir. Başkan acilen istifa etmelidir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious