Balaman'a yakalama emri çıkartılacak

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Isparta Belediye Başkanlığı makamında Zaman Gazetesi temsilcisi ve muhabirinin darp edilmesiyle ilgili duruşmaya katılmayan Başkan Hasan Balaman'ın üçüncü duruşmaya gelmemesi halinde yakalama emri çıkartılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Isparta Belediyesi'nde yaşanan gazetecilere dayak olayının Isparta 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşması yapıldı. Hakim Ömer Tekin, duruşmaya gazeteci ve izleyici almadı. İlk duruşmaya gelmeyen Belediye Başkanı Hasan Balaman, ikinci duruşmaya da yurt dışında olduğunu beyan ederek katılmadı. Daha önce mahkemede ifade vermeyen 4 kişinin savcılıkta verdikleri ifade okunduktan sonra olayla ilgili mahkemedeki ifadeleri dinlendi. Tanıklardan 3'ü olay meydana geldikten sonra makam odasına girdiklerini belirterek darp olayına şahit olmadıklarını fakat içeride bulunanların saldırgan tavırlar sergileyen koruma Fatih Sarıoğlu'nu sakinleştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Olay günü Zaman Gazetesi Isparta Temsilcisi Bayram Taş ve muhabiri Mustafa Altıntaş'la beraber başkanın makamında bulunan Mustafa Kabaağaç, Balaman'ın baştan sona olayın içinde olduğunu belirterek, başkanın yerde yatan Altıntaş'a tekme attığını söyledi. Balaman'ın avukatları, yazılı beyanda bulunacaklarını belirterek savunma yapmadı. Sanık Fatih Sarıoğlu'nun avukatı delil beyan etmek için ikinci bir süre isteğinde bulundu. Taş ve Altıntaş'ın avukatlarının tanıkların ifadelerindeki afaki beyanlar nedeniyle olay yerinde keşif yapılması isteği savcı tarafından reddedildi. Sanıklardan avukat Aykut Okur'un suçun görev sırasında işlenmesi nedeniyle Adalet Bakanlığı'ndan izin alındıktan sonra savcılık tarafından soruşturma yapılması talebi, eylemin görevle ilgili olmaması nedeniyle savcılıkça kabul edilmedi.

Ayrıca muhabir Altıntaş'ın geçici ve kesin raporlarla birlikte mahkemeye gönderilen röntgenleriyle kendisinin de İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek TCK'nın kasten yaralama, neticesi itibariyle ağırlaşmış yaralama maddelerini içeren 86 ve 87'nci maddelerine göre Süleyman Demirel Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'ndan gönderilen raporlarının incelenmesine karar verildi. Duruşma adli tıp kati raporlarının geç gelme ihtimali ve Balaman hakkında ek kovuşturmaya gerek olmadığına dair Burdur Ağır Ceza Mahkemesi kararına yapılan itirazın cevabının beklenmesi nedeniyle 5 Temmuz 2006'ya ertelenmesine karar verildi.

Mahkeme çıkışında Taş ve Altıntaş'ın avukatları adına açıklama yapan avukat Mehmet Kartöz, davanın ikinci duruşmasında daha önce dinlenmeyen tanıkların ifadelerinin alındığını belirtti. Avukat Kartöz, "Tanıklardan Mustafa Kabaağaç, Başkan Balaman'ın olayın başından sonuna kadar içinde olduğunu anlattı. İkinci duruşmaya gelmeyen Balaman'ın üçüncü duruşmaya gelmemesi halinde yakalama yani tutuklama ihtaratı çıkartılacağına karar verildi. Balaman, bir dahaki duruşmaya gelecektir. Mustafa Altıntaş'ın ise raporlarla birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar verildi." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious