'Balaman'ın gazetecileri dövmesi acizliğini gösterir'

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Zaman Gazetesi Muhabiri Mustafa Altıntaş'ı döverek hastanelik eden Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'a tepkiler gün geçtikçe artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, olayı şiddetle kınadığını bildirerek, "O makama gelmiş birinin fikir işçisi olan basın mensuplarını dövmesi, kendisinin acizliğini gösterir." dedi.

Makamına kahve içmeye çağırdığı Zaman Gazetesi Temsilcisi Arif Bayram Taş ve Muhabiri Mustafa Altıntaş'ı döven Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'a her kesimden tepkiler geliyor.

Milletvekilleri, siyasi parti başkanlar, sivil toplum örgütleri ve gazeteciler olayı şiddetle kınıyor. Türkiye ve dünyanın her yerinde olduğu gibi Burdur'lular da olayı protesto ediyor. Bunlardan biri olan CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan. Şiddet yolu ile iş halletmenin kabul edilemez bir tutum olduğunu söyleyen Özkan, kanuni çerçevede her şeyin halledilebileceğini vurguladı.

Özkan, "Gazetecilik mesleğini icra eden kişilerin halka karşı olan kamusal sorumlulukları, diğer tüm otoritelerden önce gelir. Bu sorumluluk bilinci ile hareket eden basın mensubu arkadaşlarımıza dayak atılması halka uygulanmış bir harekettir. Basın mensuplarımızın makamda şiddete maruz bırakılması belirli bir mevkide kamusal görev yapan ancak ne yazık ki bu görevi hazmedemeyen kişilerin acizlik içerisinde olduklarını gösterir." şeklinde konuştu.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Taraşlı da basına karşı uygulanan şiddeti kınadı.

Belediye başkanına değil, sıradan bir vatandaşa bile yakıştıramadığı bu hareketi protesto edeceklerini açıklayan Başkan Taraşlı, "Burdurlu gazeteciler olarak arkadaşlarımıza her türlü desteği veriyor ve Belediye Başkanı'na karşı yapılacak her türlü kınama eyleminde yer alacağımızı bildiriyoruz." diye konuştu.

Bu arada sivil toplum örgütleri de Başkan Balaman'a tepki gösterdi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, olay karşısındaki duygularını "Başkan'ın davranışı hiç şık olmamıştır." diye ifade etti.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Gökay Tekin ise seçilmiş bir kişinin basından ve toplumdan saklayacağı bir şey olmayacağını vurgulayarak, "Doğruyu yansıtan bir basın mensubuna bu tepki niyedir anlayamadım. Ben de Zaman Gazetesi abonesiyim ve daha bir tane yalan haber yazdıklarına şahit olmadım. Bu insanları makamında döven başkanın acilen Ispartalılardan ve basın mensuplarından özür dileyip istifa etmesi lazım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious