Balat restore edildi

Balat restore edildi.26625
  • Giriş : 13.07.2008 / 23:55:00

İstanbul'un tarihi semtleri Fener ve Balat'taki 121 bina restore edildi. Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla gerçekleşen ''Fener Balat Rehabilitasyon Programı'' UNESCO tarafından da örnek gösteriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Restorasyonunun tamamlanması dolayısıyla Fener Vodina Caddesi üzerinde açılış töreni düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, burada yaptığı konuşmada, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul için yapılanların insanlığa hizmet olacağını ifade ederek, projeyi başarıyla hayata geçirenlere teşekkür etti.

Günay, "Bu semt İstanbul'un geçmişte ticaret hayatı açısından önem taşımış ve İstanbul'un dünyaya açılan penceresi olmuş yerleşim yerlerinden birisidir. Aynı zamanda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi için de büyük bir gayret içerisindeyiz" dedi.

İstanbul 2010 çerçevesinde bu yıl gerçekleştirilecek projeler için Maliye Bakanlığı'nca 250 milyon YTL'lik bir fonun aktarılması konusundaki yasal düzenlemenin Meclis'ten çıkarıldığını belirten Günay, "İstanbul'un bütün öteki merkezlerinde bir fiziksel iyileştirmeyi ve zihinsel gelişmeyi birlikte yaratmaya çalışacağız" diye konuştu.

Günay, şehrin bütün kültürel birikimini birbirinden ayırmadan korumaya, sahip çıkarak ayağa kaldırmaya ve bütün İstanbul halkını dünyada eşi bulunmaz bir kültür hazinesinin üzerinde yaşadıkları bilincini kazandırmaya çalışacaklarını kaydetti.

Günay, "Daha İstanbul için yapılması gereken çok şey var. Çünkü İstanbul için yapılan her şey insanlık için atılan önemli adımlardır" dedi.

AB fonları 3 milyar YTL'ye ulaştı

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, AB'nin küçük bir miktarla katkıda bulunduğu bu programın, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan büyük önem taşıdığını söyledi.

Programın, öncelikle tarihi semtlerde kentsel yenilenmenin, oradaki yaşamı muhafaza ederek semti bir müze haline getirmeden yapılabileceğini ortaya koyduğunu dile getiren Pierini, programın sadece bölgeye daha fazla turist getirmek için değil, semtteki sosyal yaşamı da desteklemek için hayata geçirildiğini kaydetti.

Pierini, program çerçevesinde oluşturulan sosyal merkez ile kadın ve çocukların ihtiyaçlarına yanıt verileceğini, semtte uygulanmaya başlanan katı atık yönetimiyle halkın gerçek ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı.

Program çerçevesinde kentsel yenileme konusunda bilgi birikimi oluştuğunu, projelerde halkın da söz sahibi olduğunu anlatan Pierini, "Programın başarısındaki en büyük sebep, halkla diyaloğun sağlanması" dedi.

Marc Pierini, AB'nin, çalışmalara 7 milyon euro fon aktardığını, Türkiye'deki projeler için AB'nin katılım fonlarının toplamının 3 milyar YTL'ye ulaştığını bildirdi.

Mali yardım programının devam ettiğini, fonların tutarının da arttığını belirten Pierini, İstanbul'un başka semtlerinde benzer projelere imza atılmasını dileyerek, emeği geçenleri kutladı.

UNESCO tarafından örnek gösterildi

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih'te restorasyon ve yenileme projelerine son dört yılda İl Özel İdaresi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AB fonlarından 20 milyon YTL kaynak sağladıklarını ve bu kaynakları en etkin kullandıklarını söyledi.

Bunların arasında ayrı bir önem taşıyan Fener Balat Programı'nın bitirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Demir, "Burada yalnız 121 adet evin ve tarihi Balat çarşının restorasyonunu yapmadık. Aynı zamanda UNESCO tarafından örnek gösterilen dört dörtlük bir projeyi hayata geçirdik. Programın bizim açımızdan en güzel ve en önemli yönü, bölge sakinlerince anlaşılıp benimsenmiş olması, sahip çıkılmasıdır" dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da, Fener Balat Restorasyon Programı ile Sultanahmet, Yenikapı Arkeoloji projelerinin UNESCO çalışmasında örnek gösterildiğini ifade etti.

İstanbul Valiliği'nin kültürel mirasın korunması konusunda çok önemli çalışmalar yaptığını, bu konuda geçen yıl 12 milyon YTL ödenek ayırdığını, bu yıl ise ödeneğin 20 milyon YTL'ye çıktığını kaydeden Taşbaşı, ödenekten en fazla payı Fatih Belediyesi'nin aldığını dile getirdi.

Taşbaşı, Fener Balat Restorasyon Programı çerçevesinde bin 200 evin daha restore edilmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, bu konuda çalışma yapacaklarını bildirdi.

Törene, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Romanya'nın İstanbul Başkonsolosu Radu Safta, Program Koordinatörü Louis Mezzano da katıldı.

Törenin ardından, Bakan Günay, Marc Pierini ve beraberindekiler, restore edilen binaları gezdi.

Balat'ta bir süre yaşayan dönemin Eflak Boğdan Prensi ve müzisyeni Dimitri Kantemir'in restore edilerek müze haline getirilen evi, tarihi Balat çarşısında restore edilen dükkanları gezen Günay ve beraberindekiler, sosyal merkez binasının da açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*