Balbay yeni bir parti kurmak istemiş!

Balbay yeni bir parti kurmak istemiş!.19282
  • Giriş : 20.03.2009 / 09:21:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 09:36:41

Mustafa Balbay'ın adının, solda birlik ve sosyal demokratların liderliği için geçtiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balbay'la ilgili bilgi, Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve üçüncü iddianamenin şüphelileri arasında bulunan Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın'ın ifadelerinde yer aldı. 7 Ocak 2009'daki operasyonda gözaltına alınan Aydın'ın telefon görüşmelerinde geçen ifadelerde üç general ve bir albayın, Balbay'ın üzerinde tam mutabık olduğu belirtiliyor. Balbay, 1 Temmuz 2008'de Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'la birlikte gözaltına alınmış ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 6 Mart 2009'da tekrar gözaltına alınarak tutuklanan Balbay, 1909 sayfalık ikinci Ergenekon iddianamesinin sanıklarından.

Ergenekon soruşturması kapsamında önce tutuklanıp ardından yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Engin Aydın, 10 Ocak'ta savcılığa verdiği ifadesinde, İlhan Selçuk, Mustafa Balbay, Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Erdal Şenel ve eski Adalet Bakanlığı Müşaviri Fahri Kasırga'nın da katıldığı Kent Otel toplantılarından bahsediyor. Toplantıların gündemini ve tarihini Mustafa Balbay'la birlikte belirlediklerini anlatan Aydın, herkese açık olan toplantılarda ülke sorunlarının konuşulduğunu ifade ediyor.

Generaller böyle uygun gördü!

Aydın'ın ifadelerine göre, toplantıya katılanların gündeminde solda birlik de var. Aydın'a, eski TRT Genel Müdürü Yücel Yener ile yaptığı telefon görüşmesi soruluyor. Söz konusu görüşmede Yener, yanında 3 general ile bir albayın bulunduğunu, Balbay ismi üzerinde mutabık kalındığını anlatıyor. Aydın şunları söylüyor: "Sosyal demokratların birleşmesi için genç ve dinamik bir kişinin öncülük etmesinden hep bahsedilir. Yener, Bodrum'da yazlıkta paşalar ile görüşmelerinde Mustafa Balbay'ın bu misyonu üstlenebileceğini konuştuklarını söyledi. Ben de destek verdim." diyor. Aydın, Mustafa Balbay'ın yeni bir parti kurması, Bağımsız Cumhuriyet Partisi'ne katılması veya CHP içerisinde bir hareket başlatmasının konuşulduğunu ancak herhangi bir ilerleme sağlanamadığını anlatıyor.

Bu arada, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın, günlükteki notlarını Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlamak için cezaevi yönetimine başvurduğu öğrenildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*