Balçova, depremi unutmadı

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Birçok ülkede uygulanan Mahalle Âfet Gönüllüleri (MAG) projesi, İzmir'de Balçova ilçesinde başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Âfet sonrasında kritik ilk 72 saatte çevrede yaşayanların müdahale imkan ve kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçlayan projeye gönüllü çalışmaya inanan, verilen görevi yapmasına fiziki bir engeli bulunmayan, takım çalışmasına yatkın, 18 ile 60 yaş arası herkes başvurabiliyor. Korutürk Mahallesi'nin pilot bölge seçildiği projeye 50 gönüllü başvurdu.

Uzman eğitmenler tarafından verilecek Âfet Bilinci ve Hazırlık, Temel Arama ve Kurtarma, Temel İlkyardım, Âfet Psikolojisi ve Temel Yangın Söndürme derslerinde başarılı olanlar mahalle âfet gönüllüsü olarak kabul edilecek.

Projenin en önemli özelliği ise gönüllülerin eğitimleri devamlı tekrarlaması ve değişik zaman aralıklarıyla tatbikatlar yapmaları. Proje kapsamında ayrıca mahallenin güvenli ve kolay ulaşılabilecek bir noktasına MAG ekipmanlarının bulunduğu bir konteyner yerleştirilecek. Herhangi bir âfet anında mahalle âfet destek merkezi olarak kullanılacak olan konteyner, telsiz bağlantısının sağlanacağı merkez görevini de üstlenecek.

Bir âet anında vatandaşa en yakın kamu biriminin belediyeler olduğunu vurgulayan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya,"deprem kuşağında yaşadığımız gerçeğini herkes biliyor. He an bir âet olacakmış gibi hazırlık yapıyoruz. Bu, ilçemizde yaşayan vatandaşlara karşı bir yükümlülüğümüz. Son depremlerde de ilçemizde çok iyi bir koordinasyon kurarak vatandaşlarımızın tedirginliğini azaltmaya çalıştık. Deprem sonrasında İzmir Psikologlar Derneği ile mahallelerimizde ve okullarımızda normalleştirme seansları uygulayan ilk belediye olmuştuk." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious