Bali konferansı son derece başarılı geçti

Bali konferansı son derece başarılı geçti.16247
  • Giriş : 19.12.2007 / 09:13:00

BM üst düzey yetkilisi Robert Orr, Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı'nın son derece başarılı geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un koordinasyon ve stratejik planlamadan sorumlu yardımcısı Robert Orr, BM'de gazetecilere Bali konferansıyla ilgili bilgi verdi.

Orr konferanstan son derece büyük beklentiler olduğunu ve bu beklentilerin karşılandığını belirterek şöyle konuştu:

''Genel Sekreter Ban'ın belirttiği hedeflere ulaşıldı, 2012'de sona erecek Kyoto Protokolü'nün yerini alacak yeni anlaşma için müzakerelere başlanma kararı alındı, bu müzakerelerin 2009 yılına dek tamamlanması ve müzakerelerde esaslı konuların alınması kabul edildi.''

Bu hedeflere ulaşılmasının Bali toplantısına katılan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğini son derece ciddiye aldıklarını gösterdiklerini belirten Orr, Genel Sekreter Ban'ın konferansta ''müzakereci'' değil ''kolaylaştırıcı'' bir rol oynadığını ve bazı temel meselelerin çözümlenmesinde büyük rol aldığını ima etti.

Orr, gazetecilerin bazı sivil toplum örgütlerinin konferansın başarısızlıkla sonuçlandığı yönündeki iddialarıyla ilgili sorularını ise ''sanırım ya onlar ya ben başka bir toplantıya katıldık... Başarısızlıktan söz etmek mümkün değil'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious