Balığa doyacağız

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Bu av sezonu balık bolluğu yaşanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin önde gelen balıkçılık merkezlerinden Balıkesir’in Bandırma ilçesinde faaliyet gösteren bir balıkçılık şirketinin ortaklarından Metin Yalçınkaya, yeni av sezonundan çok umutlu olduklarını söyledi.

Yalçınkaya, balıkçıların Karadeniz ve Marmara’nın son yıllardaki bereketinden memnun olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bunun en büyük nedeni, denizlerimizde eskisi kadar kirliliğin söz konusu olmaması. Denize kıyısı bulunan kentler, artık atıklarını arıtarak deşarj ediyorlar. Karadeniz’e dökülen ve en büyük kirlilik kaynaklarından biri olan Tuna Nehri’nin ıslah edilmesinin de balık bolluğunda rolü var. Bunun yanı sıra balıkçılarımız mayıs-eylül ayları arasında uygulanan avlanma yasağına büyük bir duyarlılık gösteriyorlar. Bütün bu etkenler, denizlerimizin son yıllarda bereketini artırdı.”

Bu av sezonu öncesi Karadeniz ve Marmara’daki göstergelerin balık bolluğu yaşanacağına işaret ettiğini anlatan Yalçınkaya, “Bu yıl palamut bolluğu devam edecek. Lüfer de aynı şekilde... Geçen sezon beklenenin altında avlanan hamside de bu yıl bolluk yaşanacağını öngörüyoruz. Halkımız bu sezon balığa doyacak. Bu bolluk, ihracata da olumlu yansıyacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious