Balık bebek yaşamını yitirdi

Balık bebek yaşamını yitirdi.21002
  • Giriş : 10.08.2008 / 22:19:00
  • Güncelleme : 10.08.2008 / 21:52:40

Hatay'da 5 gün önce damarları dışarıda, derisi gelişmemiş olarak doğan kız bebek, öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 5 gün önce damarları dışarıda, derisi gelişmemiş olarak doğan kız bebek, tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

İskenderun'da oturan Bahar Kalkan, İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde normal doğumla 5 Ağustos'ta bir kız bebek dünyaya getirmişti. 'Sedef' adı verilen bebek tıp çevresinde 'balık bebek' olarak adlandırılan hastalıkla doğmuştu. İlk çocuk heyecanı yaşayan, amca çocukları olan ev hanımı Bahar ve berber Hasan Kalkan çiftinin bazı organları tam gelişmeyen, cildinde derin çatlaklar oluşan bebekleri kuvöze konulup, yaşam destek ünitesine bağlanmıştı. Gözleri kapanmayan vücudundaki yarıklar nedeniyle enfeksiyon kapan ve su kaybı yaşayan Sedef bebek, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

AKRABA EVLİLİĞİ ETKEN

Bebeğin, 1 ay erken ve annenin ilk gebeliğinden dünyaya geldiğini belirterek, ciltte ağır bir hastalık oluştuğu ve bu hastalığın kalıtsal bir özellik gösterdiğini ifade eden ÇÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, akraba evliliğinin bu hastalığı tetiklediğini söyledi. Vakanın her 300 bin doğumda bir görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Narlı, bu tür hastaların ailelerinin gelecekte sorun yaşanmaması için genetik özelliklerinin araştırılmasını istedi. Prof. Dr. Narlı, yapılan tetkikler sonucu Kalkan çiftinin dünyaya getirebileceği ikinci çocuklarının da bu şekilde doğma ihtimalinin yüzde 25 olduğuna dikkat çekti. Sedef bebeğin cenazesi ailesine teslim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*