Balık çiftliklerinin taşınma bilmecesi

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Çevreyi ve denizi kirlettikleri gerekçesiyle çevrecilerin ve turizmcilerin tepkisini çeken balık çiftlikleri açık denize taşınmak için süre istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tanıdığı sürenin dolmasına 20 gün kala Muğla'da açık denize taşınan tek bir çiftlik bile yok.

Çevre ve Orman Bakanlığı, 24 Ocak'ta kıyıya yakın balık çiftliklerinin taşınmasını düzenleyen bir karar aldı.

Bakanlık 1 Mayıs'a kadar açık denize taşınmayanların da 13 Mayıs'tan itibaren devlet eliyle kapatılacağı uyarısı yaptı. Sürenin dolmasına 20 gün kala 129 işletmenin yer aldığı Bodrum Mandalya koyundan taşınan tek bir çiftlik bile olmadı.

Çiftlik sahipleri, "kapatıyorum" demekle sorunun çözülemeyeceğini düşünüyor ve yeni yer ile ek süre istiyor.

Çiftlik kurarken 14 ayrı kurumdan izin alan üreticiler yetki karmaşası ve mevzuat nedeniyle bakanlığın kararını uygulayamacağını düşünüyor.

Çiftlik sahiplerine en ilginç destek ise yıllardır çiftliklere karşı eylem yapan çevrecilerden geldi. Su Ürünleri Mühendisleri Odası da bakanlığın tebliğinin iptali için Danıştay'a başvurdu.

Çevre Bakanlığı yapılan çağrı ve girişimlere henüz yanıt vermedi. Ancak Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı uzmanları soruna çözüm bulmak amacıyla önümüzdeki günlerde yarımada ve koylarda inceleme yapacak, çiftlikler için yeni yerler tespit edecek.

Çiftlik sahipleri sürenin uzatılacağına kesin gözüyle bakıyor ve üretime devam ediyor. Çevreciler ise süreç uzasa da çiftlikler boşaltacağı alanların imara açılmasından endişeli.

Çoğu 6 büyük firmaya ait 230 balık çiftliğinin ekonomiye katkısı yaklaşık 1 milyar dolar. 3 bin kişinin çalıştığı sektör yılda 60 bin ton balık ihraç ediyor ve ülke ekonomisine 300 milyon euro girdi sağlıyor.

Çevreciler ve turizmciler ise özellikle kıyılarda oluşan kirlilik nedeniyle çiftliklerin
turizmi baltaladığını düşünüyor.

Şimdi gözler Çevre Bakanlığı'nda. Mayıs ayı yaklaştıkça Mandalya koyunda tansiyon yükselecek gibi görünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious