'Balık Döner'de olur mu demeyin, oldu!

  • Giriş : 30.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribi nedeni ile çıkmaza giren dönerciler, yeni arayışlar içine girerken, Antalya'da 9 yıldan beri dönercilik yapan Ali Ekiz, balık döneri yaparak sorunu çözdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuş gribi nedeni ile lokantalarda tavuk eti tüketimi büyük bir oranda azaldı. Daha önceden 80-90 kiloluk tavuk döneri yapan lokanta ve dönerciler, kuş gribi haberlerinden sonra iş yapamaz hale geldi. Kuş gribinden etkilenen dönerciler yeni arayışlar içine girerken, Antalya'da 9 yıldan beri dönercilik yapan Ali Ekiz, bu sorunu tavuk yerine balık döneri yaparak çözdü. Balık döneri yapmadan önce müşterileri arasında geniş çaplı bir araştırma yaptığını ifade eden Ekiz, olumlu olacağını gördüğünü söyledi. Bunun üzerine balık döneri yapmaya karar veren Ekiz, balık dönerinin tavuktan daha çok beğenildiğini ifade ediyor.

Daha önceden 10-15 kilo tavuk döneri sattığını belirten Ekiz, kuş gribi haberlerinden sonra 1 kilo bile satamaz hale geldiğini söylüyor. Balık döneri yaptıktan sonra eski müşterilerini tekrar kazanmaya başladığını belirten döner ustası Ekiz, okulların açılması ile birlikte yine eskisi gibi günlük 10-15 kiloya çıkacağını iddia ediyor.

Balık dönerinin tavuğa göre daha pahalıya mal olduğunu belirten Ekiz, her balıktan döner yapılmadığını söylüyor. Balık dönerinin oldukça zahmetli olduğunu ifade eden Ekiz, ilk önce balığın kılçıklarını temizlediğini ve çeşitli baharat ile terbiye yaptıkta sonra döner şişine dizdiklerini söyledi. Balık dönerini her ustanın yapamayacağını iddia eden Ekiz, yaptığı balık dönerini şu şekilde tarif ediyor: "Balığı kılçıklarından ayırdıktan sonra, derisini yüzüyoruz. Daha sonra tavuk sote gibi kesiyoruz. Ondan sonra da tavukta olduğu gibi çeşitli baharatlar ile terbiye yapıyoruz. Ve beklemeye bırakıyoruz. Çeşitli baharatlardan oluşan sos ile karıştırılan balık soteler sabah kadar dinlendiriliyor. Sonra da döner şişlerini diziyoruz. Balık döneri diğer dönerlerin hepsinden daha çabuk pişiyor. Yani 15 dakikada hazır hale geliyor."

Balık dönerinin tavuktan daha lezzetli olduğunu belirten müşteriler de böyle bir damak tadının kendilerine sunulmasından dolayı oldukça memnun. Kuş gribi haberlerinin ardından tavuk ve ürünlerini yemeye korktuklarını belirten müşteriler, "Balığı güvenle yiyoruz. En azından denizden herhangi bir hastalık geçmeyeceğini düşünüyoruz. Diğer bir taraftan her insanının haftada bir kez olsun mutlaka balık yemesi gerekiyor. Hem ucuz olması hem de pratik olması nedeni ile çoğu zaman döner yemeyi tercih ediyoruz. Balık döner bizim için daha iyi oldu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious