Balık ölümleri korkuttu

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Kocaeli'nde, merkeze bağlı Kullar beldesindeki Çuhane deresinde toplu balık ölümleri yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Derede daha önce de balık ölümlerinin yaşandığını ifade eden Civelek, ölümlerin, bölgedeki bazı sanayi kuruluşlarının atıklarından kaynaklandığını tahmin ettiklerini söyledi.

Balık ölümlerinin olduğu dönemlerde Kocaeli Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile İzmit Su ve Kanalizasyon İşleri İdaresi (İSU) ekiplerince, dereden çeşitli numuneler alarak ölçümler yapıldığını anlatan Civelek, genellikle suyun bulanık aktığı dönemlerde sudaki asit ve baz oranı (ph) derecesinde artış gözlendiğini kaydetti.

Çuhane Deresi'nin Suadiye ve Arslanbey beldelerinden akarak Kullar sınırlarına geldiğini hatırlatan Civelek, şöyle konuştu:
''Beldemizde yaklaşık 50 sanayi kuruluşu var. Bu kuruluşlar derenin temizliği konusundaki hassasiyetimizi bildiği için sorumlu davranıyor. Kirliliğin diğer beldelerdeki sanayi kuruluşlarından kaynaklandığını düşünüyoruz.

Suyun debisi düşük olduğu için diğer beldelerdeki kirlilik beldemizde, ancak 3-4 saat sonra farkedilebiliyor. Bu nedenle kirliliğin hangi fabrikadan kaynaklandığını tespit edemiyoruz.

15-20 gün önce yine balık ölümleri olduğu yönünde ihbar geldi. İSU ile Çevre ve Orman Kocaeli İl Müdürlüğü'ne haber verdik. Çevre ve Orman Kocaeli İl Müdürlüğü ekipleri, ölümlere neden olan atıkları saldığını düşündüğümüz bir fabrikadan numune aldı ve atıkları normal değerlerde olmadığını tespit ettiği firmaya 24 bin YTL'nin üzerinde ceza kesti.''

Civelek, bugün yaşanan kirliliğin ise hangi fabrikadan kaynaklandığını belirleyemediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious