'Balık ölümlerinin sebebi sanayi değil'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş, Mudurnu Deresi'nde meydana gelen balık ölümlerinin tek sebebinin bölgedeki sanayi tesisleri olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taş, düzenlediği basın toplantısında, bazı yerel gazetelerde, ''Mudurnu Deresi'nde balık ölümleri ve kirlilik oranının arttığına'' dair haberlerin yer aldığını hatırlattı. Mudurnu Deresi üzerinde faaliyet gösteren 10 sanayi kuruluşunun da arıtma tesislerinin eksiksiz çalıştığını, yaptıkları incelemelerde bunun aksi bir durumla karşılaşmadıklarını belirten Taş, bu konuda sanayi kuruluşlarının suçlanmasının doğru olmadığını kaydetti.Taş konu ile ilgili şu bilgileri verdi: ''Deredeki balık ölümlerinin sorumlusu olarak bölgedeki sanayicileri hedef alan haberler, asılsızdır. Bu noktada bir bilgi eksikliği var. Dere üzerindeki tüm sanayi kuruluşları arıtma tesislerini eksiksiz olarak çalışıyor. Henüz bu tespitimizi çürütecek bir duruma da rastlamadık. Ancak 'Sanayi kuruluşları dereyi sıfır oranda kirletiyor' demek de yanlış olur.''

Arıtma tesislerinin dereye verdiği kirlilik oranının yüzde 1 ve bu civarda olduğunu, bunun da bakanlığın mevzuatına uygun düştüğünü söyleyen Taş, ''Bunun dışına çıkan biri olursa cezasını keseriz. Balık ölümleri ve deredeki kirlilik çok çeşitli nedenlere dayanıyor. Bölgedeki çiftçiler tarlalarında tarımsal ilaç kullanıyor. Araçlarını derede yıkıyor. Sonra bakıyorsunuz o bölgede balık ölümleri olmuş. Bunun tek sorumlusu olarak sanayiciler gösterilmemeli.'' şeklinde konuştu. Taş, deredeki çeşitli bölgelerden topladıkları numuneleri, inceletmek üzere TÜBİTAK'a gönderdiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious