Balık sayısının azalması çiftliklere yönelimi başlattı

Balık sayısının azalması çiftliklere yönelimi başlattı.12967
  • Giriş : 09.04.2008 / 13:27:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 13:17:20

Türk firmaları, avlanmayı sona erdirmesi beklenen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en karlı balıkçılık faaliyetleri arasında gösterilen orkinosta Türk firmaları, avlanmayı sona erdirmesi beklenen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor.

Orkinos Yetiştiricileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı ve Akua-Dem Deniz Mahsulleri şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Ambar, bu konuda bir kaç firmanın fizibilite çalışması yaptığını söyledi.

Ambar, göç sırasında yakalanan balıkların çiftliklerde büyütülerek satılmasıyla çalışan sektörün, balık sayısının giderek azalması sonucu baskı altında olduğunu, avlanma kotalarının her geçen yıl azaltıldığını söyledi.

Sorunun çözümü için Japonya'da yürütülen bilimsel çalışmalar sonucu yumurtadan yavru elde ederek büyütme yoluyla çiftliklerin kurulmasının gündeme geldiğini belirten Ambar, bu konuda Avrupa'da iddialı konumda bulunan Türk firmalarının da yatırıma hazırlandığını söyledi.

''Avlanma yöntemiyle satışın bir kaç yıl daha devam edeceğini, sonrasının görülemediğini'' ifade eden Ambar, ''Yumurtadan yavru elde etme ve büyütme konusunda bilimsel çalışmalar devam ediyor. Bu kısa sürede ticari boyuta dönecektir. Böylece levrek ve çipura gibi orkinos da kapalı devre sistemle üretilebilecek.

Türk firmaları da bu konuda fizibilite hazırlığını sürdürüyor. Şu anda yatırım aşamasına gelmiş kimse yok, ancak ilgilenmeye devam ediyoruz. Bu tip yatırımların maliyeti diğer balıklara göre daha yüksek olacaktır. Bir orkinos çiftliğinin maliyetinin 10 milyon avrodan aşağı olacağını zannetmiyorum.''

Ambar, Avrupa Orkinos Üreticileri Birliği'nin her yıl ülkeler bazında avlanabilecek orkinos miktarını belirlediğini, son yıllarda kotaların sürekli düşüş içinde olduğunu belirterek, çiftliklerin yayılmasıyla avlanarak besleme yönteminin bir kaç yıl daha devam edebileceğini ancak, gelecekte ortadan kalkacağını tahmin ettiklerini belirtti.

-TÜRK ŞİRKETLERİNİN GÜCÜ-

Türkiye'deki 6 firmanın, dünyanın en büyük pazarı olan Japonya'nın talebinin yüzde 20'sini karşılar durumda olduğunu belirten Ambar, halen ülke kotasının düşük olması nedeniyle firmaların diğer ülkelere ait olan kotalar üzerinden ithalat yaparak üretim yaptığını ifade etti.

Geçen yıl Akdeniz'de Türkiye'nin avlandığı bölgelerde avlanan balık miktarının yüksek olması ve orkinos fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ihracatın dolar bazında yüzde 200'ler seviyesinde arttığını kaydeden Ambar, 2008'de avlanacak balık miktarını tahmin edemediklerini, ancak 2007'deki ihracat rakamlarını yakalamanın çok zor olduğunu ifade etti.

Türk şirketlerinin bu konudaki etkinliğini artırdığını söyleyen Ambar, Akua-Dem firması olarak geçen yıl İtalya'nın Napoli kenti yakınlarında kurdukları tesislerin ardından bu yıl da Yunanistan'da bir firmayla ortaklık kurarak yatırıma geçeceklerini ifade etti.

Akdeniz'in değişik bölgelerinde yakalanan balıkların işlenebilmesi için değişik kıyılarda tesis kurduklarını anlatan Ambar, ''Balıkçılık sektörü son dönemde yabancı firmaların Türk kıyılarında faaliyet gösteren firmaları almasıyla gündeme geliyor. Ancak sektör, küreselleşmenin etkilerinin tam olarak yansıdığı özelliklere sahip. Türk şirketleri de değişik ülkelerde yatırım yapabiliyor. Son dönemde balık çiftliklerine yönelik baskılar şirketlerin rekabet gücünü azalttı, daha rahat bir çalışma ortamı sunulsaydı çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirdik'' dedi.

-SUŞİ'NİN HAMMADDESİ-

Japon mutfağının en ünlü yiyecekleri olan suşi ve şaşiminin hammaddesi olan orkinos etini dünyada en fazla Japonya alıyor. Akdeniz'de her yıl Mayıs ayında avlanan mavi yüzgeçli orkinoslar, Çeşme'nin Ildır koyu ve Antalya'da bulunan 6 çiftliğe taşınarak 700 kilograma gelene kadar büyütülüyor.

Ancak mavi yüzgeçli orkinosun neslinin tükenme tehdidi altında olması nedeniyle avlanma kotası her yıl azaltılıyor. Çevreci örgütlerin de tepkisi nedeniyle avlanma miktarının düştüğü, bunun fiyatlara yansıdığı belirtiliyor.

Larvadan üretimi bir süre öncesine kadar mümkün olmayan orkinosta Japonya'da geliştirilen bir yöntem Türkiye'de deneniyor. Dardanel sponsorluğunda başlatılan Türkiye'de Orkinos Yavrusu Üretim Projesi kapsamında Tokyo Üniversitesi ve Türkiye'den çeşitli üniversitelerin çalışma yapacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious